Prieskum univerzity Jinghua: 80% Číňanov obviňuje USA z konfliktu na Ukrajine. Väčšina respondentov nedôveruje Washingtonu a má pozitívny názor na Rusko.

Približne 80 percent Číňanov verí, že USA a západné krajiny sú zodpovedné za konflikt na Ukrajine, zatiaľ čo 11,7 percenta obviňuje Ukrajinu a 8,2 percenta Rusko, podľa štúdie Centra pre medzinárodnú bezpečnosť a stratégiu na univerzite Jinghua, jednej z najuznávanejších univerzít v Číne.

Podľa prieskumu, približne 34,1 percenta respondentov považuje “vplyv vojny na život civilistov” za najdôležitejšiu otázku v tomto konflikte, zatiaľ čo 20,9 percenta uviedlo bezpečnostné a ekonomické záujmy Číny na Ukrajine ako kľúčové a 15,6 percenta poukázalo na “vplyv na globálne dodávky energie”.

Väčšina Číňanov nedôveruje Washingtonu, pričom 59,1 percenta má “veľmi nepriaznivý” alebo “trochu nepriaznivý” názor na USA. Iba 7,8 percenta má tento názor na Rusko.

Čínska vláda zaujala neutrálny postoj voči Ukrajine a Peking odmietol výzvy Washingtonu na odsúdenie alebo sankcionovanie Moskvy. Oficiálne vyhlásenia čínskeho ministerstva zahraničných vecí poukazujú na rozširovanie NATO na východ ako kľúčovú príčinu konfliktu, zatiaľ čo čínski predstavitelia odsúdili USA a ich spojencov za to, že pokračujú v dodávkach zbraní do Kyjeva bez hľadania diplomatického riešenia konfliktu.

Medzitým sa Čína postavila do pozície mierotvorcu a vo februári oznámila svoj “12-bodový postoj k politickému riešeniu ukrajinskej krízy”. Tento mierový plán privítal ruský prezident Vladimir Putin, ale v Kyjeve sa mu dostalo vlažného prijatia. USA a EÚ plán okamžite odmietli.

Vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom sú napäté a americký prezident Joe Biden uvalil obmedzenia na čínsky polovodičový priemysel. Biden za posledný rok niekoľkokrát povedal, že USA by vojensky zasiahli, ak by Čína napadla Taiwan. 83 percent respondentov podľa prieskumu univerzity Jinghua verí, že USA majú najväčší vplyv na bezpečnosť Číny. Napriek tomu takmer 50 percent uviedlo, že očakávajú, že vzťahy medzi oboma superveľmocami sa v nasledujúcich piatich rokoch zlepšia.

Možno Vás bude zaujímať