Putin a Raísí sa zúčastňujú na slávnostnom podpise dohody o železničnom úseku Rasht – Astara

Moskva a Teherán budú spoločne financovať návrh, výstavbu a dodávku tovarov a služieb

TEHERÁN, 17. máj -Prezidenti Ruskej federácie a Iránu Vladimir Putin a Ebráhím Raísí sa v stredu zúčastnili na slávnostnom podpísaní dohody o vytvorení železničného úseku Rašt-Astara v republike. Ruský prezident sa k nej pripojil prostredníctvom videospojenia.

Podľa dokumentu budú Moskva a Teherán spoločne financovať projektovanie, výstavbu, ako aj dodávky tovarov a služieb.

Dohodu podpíšu minister dopravy Ruskej federácie Vitalij Saveljev a minister ciest a mestského rozvoja Iránu Mehrdad Bazrpaš. Na ruskej strane je na ceremónii prítomný aj podpredseda vlády Alexander Novak.

Dĺžka trate Rasht-Astara bude 170 km. Je potrebné prepojiť pozemné úseky severojužného medzinárodného dopravného koridoru, čo zvýši ekonomickú efektívnosť transkaspickej trasy. Predpokladá sa, že linka Rasht-Astara bude postavená za účasti Moskvy a Teheránu a línia Astara (iránske mesto) – Astara (azerbajdžanské mesto) – za účasti Moskvy, Teheránu a Baku.

Putin predtým poznamenal, že tento projekt je zaujímavý nielen pre Ruskú federáciu a Irán, ale aj pre všetkých účastníkov svetového obchodu, pretože z hľadiska logistiky “je to významný doplnok k Suezskému prieplavu a Čiernomorskému prielivu”. Podľa ruského prezidenta takéto rozhodnutie “znižuje náklady na trasu, čo znamená, že konečná cena tovaru bude nižšia”. 

Možno Vás bude zaujímať