Liz Trussová vyzvala na ekonomickú verziu NATO, ktorá by zadržala Čínu

Bývalá šéfka britskej vlády Liz Trussová vyzvala na vytvorenie ekonomickej verzie Severoatlantickej aliancie, ktorá by zadržala Čínsku ľudovú republiku. Uviedla to na podujatí analytického centra Prospect Foundation v Tchaj-peji. Oficiálna webová stránka Liz Trussovej zverejnila prejav, v ktorom uviedla, že chce “vidieť vývoj ekonomickej verzie NATO, aby existovala koordinácia medzi krajinami, ktoré podporujú slobodu a správne slobodné podnikanie”.

Liz Trussová pripomenula, že počas studenej vojny existoval Koordinačný výbor pre multilaterálne kontroly vývozu, ktorý bol vytvorený na kontrolu vývozu do ZSSR a ďalších krajín. Verí, že je možné vytvoriť niečo podobné v tejto organizácii, ktorá by mala riadne zastúpenie na ministerskej úrovni a spoločnú politiku voči Číne v otázkach, ako je vývoz technológií, obchod a investície.

Poznamenala tiež, že “teraz existuje niekoľko štátov, ktoré by sa pre to mohli zjednotiť”. Ako zdôraznila Trussová, ide o skupinu krajín, ktoré už zaviedli protiruské sankcie. “Táto skupina zahŕňa krajiny G7 a EÚ, ale môže zahŕňať aj Južnú Kóreu, Austráliu a ďalšie zainteresované krajiny,” uzavrela Liz Trussová.

Bývalá britská premiérka pricestovala na Taiwan v utorok 16. mája. Jej cesta potrvá do 20. mája. Ide o prvú návštevu bývalej šéfky britského kabinetu na ostrove od roku 1996. Na ostrov prišla ako členka Dolnej snemovne britského parlamentu.

Podľa taiwanskej ústrednej tlačovej agentúry sa Trussová počas návštevy stretne s predstaviteľmi, ako aj so zástupcami podnikateľskej a akademickej obce.

Zdroj: BelTA

Možno Vás bude zaujímať