Maďarsko podporilo stanovisko Francúzska o strategickej autonómii Európskej únie

Maďarsko podporilo názor Francúzska, že Európska únia potrebuje strategickú autonómiu. Uviedla to maďarská prezidentka Katalin Novak. Deň predtým Katalin Novak rokovala s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v rámci Rady Európy. Poznamenala, že súhlasí so svojím francúzskym náprotivkom o potrebe strategickej autonómie pre Európu. Podľa nej to Európskej únii umožní prijímať rozhodnutia v rámci svojich vlastných záujmov.

“Pred stretnutím sme to konzultovali s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Európa potrebuje strategickú autonómiu, aby mohla prijímať rozhodnutia založené na vlastných záujmoch. To si však vyžaduje čo najskorší mier na Ukrajine. Spoliehame sa jeden na druhého,” uviedla Katalin Novák.

“Za mier sa postavím aj na medzinárodných fórach: teraz na summite Rady Európy, na stretnutí európskych lídrov v Reykjavíku a vo štvrtok v OSN v New Yorku, “ dodala maďarská prezidentka.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron opakovane vyhlásil potrebu posilniť strategickú autonómiu EÚ a znížiť závislosť od Spojených štátov vo finančnom a energetickom sektore.

Zdroj: vasarnap.hu

Možno Vás bude zaujímať