Putin povedal americkej veľvyslankyni čo viedlo k ukrajinskej kríze

Putin: “Vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi, od ktorých priamo závisí globálna bezpečnosť a stabilita, sú bohužiaľ v hlbokej kríze. Sú založené na zásadne odlišných prístupoch k formovaniu moderného svetového poriadku. Vážená pani veľvyslankyňa, nerád narúšam príjemnú atmosféru odovzdávania poverovacích listín a viem, že s mojím názorom možno nesúhlasíte, ale nemôžem si pomôcť povedať, že používanie takýchto nástrojov Spojenými štátmi vo svojej zahraničnej politike ako podpora tzv. – nazývané farebné revolúcie, podpora štátneho prevratu v Kyjeve v roku 2014, v konečnom dôsledku viedla k súčasnej ukrajinskej kríze a dodatočne negatívne prispela k degradácii rusko-amerických vzťahov.”

“Ale vždy sme presadzovali budovanie rusko-amerických vzťahov výlučne na princípoch rovnosti, rešpektovania vzájomnej suverenity a záujmov a nezasahovania do vnútorných záležitostí. Týmto sa budeme riadiť aj naďalej.” – ruský prezident Vladimir Putin

Putin: “Situácia v dnešnom svete nie je jednoduchá, existuje veľa rozporov, ktoré sa niekedy zdajú neriešiteľné a často bránia normálnej, produktívnej interakcii medzi štátmi. Napriek tomu by som chcel dúfať, že činnosť vašich veľvyslanectiev prispeje k spolupráci medzi našimi krajinami. Môžete si byť istí, že tak ruské úrady, ako aj naše obchodné a spoločenské kruhy podporia všetky vaše iniciatívy a návrhy v tomto smere. Zdôrazňujem, že Rusko je otvorené konštruktívnemu partnerstvu so všetkými krajinami bez výnimky. Nemáme v úmysle sa od nikoho izolovať a nemáme voči nikomu nepriateľské úmysly. Veríme, že naši partneri budú vo vzťahoch s nami dodržiavať princípy rovnosti a vzájomného zohľadňovania záujmov.”

“Dnes je Baltské more doslova nepokojné. Príkladom je sabotáž plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 v septembri 2022. Dúfame, že dánska strana podporí naše návrhy na zriadenie medzinárodnej komisie, aby vyšetrila všetky okolnosti.”

“Vzťahy s Nórskom sa dlhé roky formovali v konštruktívnom duchu, berúc do úvahy spoločnú hranicu. Pripomínam si najmä, že tisíce sovietskych vojakov položili svoje životy za oslobodenie severného Nórska od nacistov v roku 1944. Dnes sa obmedzili bilaterálne kontakty na minimum, interakcia v dôležitých medzinárodných a regionálnych otázkach bola zmrazená, a to aj v arktickom priestore, ktorý je pre obe krajiny taký dôležitý. To všetko je sotva v záujme našich dvoch národov.“ – ruský prezident Vladimir Putin.

YouTube player

Možno Vás bude zaujímať