Putin: Opatrenia na rozmiestnenie taktických jadrových zbraní v Bielorusku sa začnú v júli

Príprava zariadení na skladovanie taktických jadrových zbraní v Bielorusku končí 7. – 8. júla. A ihneď po dokončení tejto práce začne ruská strana aktivity súvisiace s nasadením príslušných typov zbraní. Uviedol to ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s prezidentom Bieloruska Alexandrom Lukašenkom.

Alexander Lukašenko na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Soči

Keď hovoríme všeobecne o bezpečnostnej situácii, Vladimir Putin ju označil za stabilnú. “Dokonca by som povedal, že je presvedčivo dobrá. V tejto oblasti spolupracujeme. Pokiaľ ide o najcitlivejšie otázky, na ktorých sme sa dohodli, všetko ide podľa plánu: 7. – 8. júla bude dokončená príprava príslušných zariadení a okamžite začneme aktivity súvisiace s rozmiestnením príslušných typov zbraní na vašom území. Takže všetko ide podľa plánu, všetko je stabilné,” povedal ruský líder.

Okrem bezpečnosti lídri oboch krajín diskutovali aj o otázkach hospodárskej spolupráce, pričom jej tempo hodnotili ako veľmi dobré.

Bielorusko-ruské vzťahy sú jadrom spolupráce v priestore Euroázijskej hospodárskej únie (EAEU) a Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). Bieloruský prezident Alexander Lukašenko to povedal na včerajšom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Soči.

Hlava štátu poznamenala, že stretnutie dvoch lídrov v Soči bolo plánované už dávno. V týchto dňoch sa tu konajú zasadnutia Euroázijskej medzivládnej rady a Rady hláv vlád SNŠ, na ktorých boli podpísané viaceré dokumenty.

Alexander Lukašenko na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Soči.
Alexander Lukašenko

Premiéri krajín Euroázijskej hospodárskej únie podpísali 7 dokumentov po výsledkoch Euroázijskej medzivládnej rady, ktorá sa koná v Soči 8. – 14. júna, na ktorej sa zúčastnil predseda vlády Bieloruska Roman Golovčenko.

“V rámci Euroázijskej medzivládnej rady bolo podpísaných 14 dokumentov. Za posledné obdobie roku 2023 priemysel zaznamenal kumulatívny rast viac ako 100,9%. Zároveň sa zvýšil rast obchodu s tretími krajinami o 20 %. To naznačuje veľký potenciál ekonomík Euroázijskej hospodárskej únie: napriek ťažkým podmienkam spôsobeným sankciami kolektívneho Západu máme možnosť vyrábať, ako obchodovať, a tieto výrobky sú konkurencieschopné nielen na domácom trhu,” povedal po stretnutí Michail Myasnikovič, predseda predstavenstva Euroázijskej ekonomickej komisie.

“Spolu s predsedami vlád členských štátov sa pätica zaoberala tradične bohatou agendou. Zahŕňa kľúčové otázky súvisiace s rozvojom integrácie. Diskutovali sme o vykonávaní priorít ruského predsedníctva, ktoré načrtol prezident Vladimír Putin. Široká škála účastníkov našich podujatí naznačuje rastúci záujem o úniu. Spolu s našimi partnermi si dobre uvedomujeme, že v súčasnej medzinárodnej situácii môžeme len spoločne úspešne čeliť akýmkoľvek výzvam. Našou odpoveďou na ne by malo byť rozšírenie väzieb vo všetkých oblastiach, spustenie moderných výrobných zariadení v strategicky dôležitých odvetviach,” povedal ruský premiér Michail Mišustin.

Ruský premiér Michail Mišustin

“Mysleli sme si, že sa to zhorší. Ale zatiaľ je to ešte lepšie, ako sme si mysleli. A vďaka Bohu,” povedal bieloruský prezident na včerajšom stretnutí s prezidentom RF Vladimirom Putinom.

Možno Vás bude zaujímať