R.FICO: ” Sudca ŠTS zrušil obžalobu R.Kaliňáka. Dúfam, že médiá o tom budú rovnako hovoriť, ako keď oslavovali túto absurdnú obžalobu.”

Predseda strany SMER – SSD Robert Fico dnes na tlačovej besede povedal, že minulý týždeň v piatok na tlačovej besede bolo vyslovené pohoršenie nad obžalobou Roberta Kaliňáka a definoval niekoľko prehreškov na adresu vyšetrovateľky Barčákovej a prokurátora špeciálnej prokuratúry a pýtali sa, ako je možné, že je dnes možné vzniesť obžalobu bez vypočutia a bez toho, aby bolo možné doplniť návrhy na doplnenie dokazovania. R. Fico vidí jasný cieľ, že sa dá opozíciu pozatvárať a pred voľbami vytvoriť obraz, že oponentom súčasnej koalície v politickej súťaži sú obvinení ľudia. „Ja som neveril vlastným očiam, akú obrovskú pozornosť slovenské médiá venovali obžalobe Roberta Kaliňáka. Prihováram sa všetkým médiám, prosím vráťte sa o niekoľko dní späť a pozrite sa, ako ste prezentovali podanie obžaloby na Roberta Kaliňáka. Podali ste to ako obrovské víťazstvo nad opozíciou. Konečne významný predstaviteľ politickej strany SMER – slovenská sociálna demokracia bol až obžalovaný a mal byť postavený pred súd,“ uviedol predseda strany.

Robert Fico ukázal rozhodnutie sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý odmietol obžalobu prokurátora špeciálnej prokuratúry na adresu R. Kaliňáka. Sudca túto žalobu odmietol ešte skôr, ako stihol obžalovaný podať akékoľvek návrhy. Podľa procesných pravidiel totiž platí, že k odmietnutiu obžaloby prichádza vtedy, keď sú tu zásadné pochybenia. Poprosil médiá, ktoré venovali energiu okydávaniu R. Kaliňaka, aby si prečítali toto rozhodnutie a zverejnili všetky výhrady, ktoré má sudca na adresu prokurátora špeciálnej prokuratúry. Toto rozhodnutie podľa jeho slov jednoznačne hovorí, že sú to špinavci a zvery, ktorí sú schopní čohokoľvek, aby sa zbavili opozície.

„Odmietnuté preto, lebo R. Kaliňák nebol vypočutý. Odmietnuté preto, lebo nebol oboznámený s výsledkami vyšetrovania. Odmietnuté preto, lebo nemal možnosť podať návrh na doplnenie dokazovania. Odmietnuté preto, lebo sa mu zvláštnym spôsobom doručovalo. Priamo je tu atakovaný prokurátor špeciálnej prokuratúry. Tak prosím vás všetkých v tej iste miere energie, to isté urobte dnes večer, to isté urobte zajtra v novinách a napíšte slovenskej verejnosti, čo za zvery  sú na NAKA, čo za zvery sú na špeciálnej prokuratúre, ak sú schopní vyrobiť takúto obžalobu, ktorá neprešla ani v jedom jedinom bode a bola odmietnutá,“ priblížil.

Robert Fico ďalej povedal, že samozrejme eviduje, že v prezidentskom paláci sa čím ďalej tým častejšie hovorí o úradníckej vláde. Potvrdil, že Smer je pripravený zahlasovať za vymenovanie úradníckej vlády s podmienkou, že voľby sa budú konať na prelome júna a júla. R. Fico ďalej uviedol že v nadväznosti na minulotýždňové stretnutie s prvovýrobcami a spracovateľmi potravín a s obchodnými reťazcami došlo k ďalším krokom. Predstavitelia inštitúcií, ktorí sa na rokovaní zúčastnili, určili okruh 50 potravín, kde Smer – SSD navrhuje, aby došlo k dohode pokiaľ ide o ceny týchto výrobkov. „Včera som absolvoval komunikáciu s predstaviteľmi Európskej komisie, zasielame do jej štruktúr oficiálnu požiadavku pokiaľ ide o výklad právnych predpisov EÚ, že či akékoľvek stanovenie maximálnej ceny nejakého výrobu alebo iná forma pomoci verejnosti je porušením práva EÚ alebo nie. Rovnako sa pozeráme na aplikáciu zákona o cenách nášho slovenského, ktorý umožňuje priamu reguláciu a stanovenie cien určitých druhov výrobkov, vtedy to môže štát urobiť sám, môže to urobiť bez akýchkoľvek rozhovorov s kýmkoľvek. Ale my si myslíme, že by mala vzniknúť dohoda medzi zainteresovanými inštitúciami. Je samozrejme vôľa pokračovať po Veľkej noci v rokovaniach.

Robert Kaliňák povedal, že rozhodnutie ŠTS, kde sa konštatuje viac ako dvanásťnásobné hrubé porušunie Trestného poriadku je zrkadlom úrovne úradu špecialnej prokuratúry. Myslí si, že je tento úrad možné premenovať  na úrad politickej prokuratúry. „Toto uznesenie o odmietnutí obžaloby v mojej veci svedčí o tom, že to je politický prípad na objednávku v zásade aj prokurátora Repu, ktorý cíti, že v tých kauzách, ktoré žaluje mu my ako advokáti robím zásadné problémy, cíti sa dotknutý, že sa mu tie veci rozpadajú, tak organizuje takéto smiešne naháňačky advokátov a politikov,“ doplnil R. Kaliňák. Podľa jeho slov platí, že ŠTS už nebude tolerovať zavádzanie a klamanie ÚŠP vo vzťahu k Špecializovanému trestného súdu.

Možno Vás bude zaujímať