R.Fico: V parlamente sa nedá získať 90 poslancov na predčasné voľby, jediným riešením je úspešné referendum

Dnes predseda strany SMER – SD Robert Fico na tlačovej besede povedal, že včera sme boli svedkami dvoch udalostí, ktoré naznačujú, ako sa prezidentka Čaputová a rozpadnutá koalícia budú správať v nasledujúcom období. Prezidentka v prvom rade oklamala celý národ, keď vyhlásila, že pokiaľ do 31. januára nebude zmenená ústava a nebudú zvolané predčasné voľby do konca júna 2023, preberie zodpovednosť a zostaví úradnícku vládu. Včera však otočila, keď oznámila, že bude túto nefunkčnú vládu rešpektovať aj do septembra 2023. A dodala, že túto vládu prestane rešpektovať len vtedy, keď sa prestane správať profesionálne. Navyše sa vo svojom stanovisku ani slovom nedotkla sobotňajšieho referenda, v ktorom môžeme vyriešiť zásadný problém a to je zmena ústavy, ktorú nevyhnutne potrebujeme na vyvolanie predčasných volieb.

„Pre nás je neakceptovateľné, aby prezidentka označovala referendum, o ktoré ju požiadalo viac ako 400 tisíc ľudí za agendu jednej politickej strany. Je neakceptovateľné, aby prezidentka povedala, že nebude nahovárať ľudí na účasť v tomto referende. Je prezidentka, je povinnosťou prezidentky zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, dodržiavanie ústavy a v tomto prípade sa bavíme o referende ako o najvyššej forme priamej demokracie,“ prízvukoval R. Fico.

No a po včerajšom oznámení prezidentky, že môžu vládnuť do septembra koaliční lídri nezaváhali a mali stretnutie, ktoré však trvalo rekordne krátko. „Chcem poďakovať tým médiám, ktoré veľmi jasne skonštatovali, že včera nedošlo na úrade vlády k žiadnej dohode, ani pokiaľ ide o zmenu ústavy, ani pokiaľ ide o termín volieb. A tým médiám, ktoré sa to snažia prekrucovať a naznačovať, že tu nejaká dohoda je, odkazujem, prestaňte klamať slovenskú verejnosť. Včera sa predstavitelia štyroch politických strán, ktoré tvorili v minulosti vládnu koalíciu, na ničom nedohodli. Nevedia, aký má byť obsah zmeny Ústavy Slovenskej republiky, ktorú potrebujeme na predčasné parlamentné voľby a nemajú žiadnu predstavu ani len o tom, kedy by sa mali konať predčasné parlamentné voľby,“ uviedol Robert Fico.

Ten je presvedčený, že prezidentka a predstavitelia bývalej koalície včera oklamali celé Slovensko. Tvrdí, že je prakticky nemožné dosiahnuť v parlamente zmenu ústavy, pretože si buď budú klásť podmienky, ktoré neumožnia hlasovať za zmenu ústavy alebo sa postarajú o to, aby nebolo možné dosiahnuť potrebnú väčšinu 90 hlasov. Preto dôrazne zopakoval, že každý, kto chce zmenu tejto vlády by mal ísť v sobotu do referenda a zahlasovať za zmenu ústavy, ktorá potom umožní konanie predčasných parlamentných volieb už v júni.

Možno Vás bude zaujímať