R. TAKÁČ (SMER-SSD): Vyzývame novovymenovaného ministra pôdohospodárstva, prof. Jozefa Bíreša, aby okamžite odvolal generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu

Podpredseda strany SMER – SSD R. Takáč vyzýva nového ministra pôdohospodárstva, aby ukončil personálny chaos a šafárenie s peniazmi nastavené bývalým ministrom na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF).

“Inštitúcia pod vedením Jána Marosza upadá v chaose a deštrukcii. Svojvoľne mení organizačnú a regionálnu štruktúru SPF. Naprieč Slovenskom si vytvára vlastnú sieť „dohodárov,“ ktorí sú neporovnateľne lepšie ohodnotení, ako dlhoroční odborní zamestnanci úradu,” uviedol Richard Takáč.

Podľa podpredsedu Takáča “dlhoročný zamestnanec za mesiac zarobil 1 485 eur, dohodár dostal mesačnú odmenu 4 130 eur, pričom ide o priemernú dohodársku odmenu, nájdu sa aj štedrejšie odmeňovaní dohodári. Napríklad dvorní právnik OľaNO, Michal Miškovič, si na Slovenskom pozemkovom fonde v roku 2022 zarobil 456 421 eur. V niektorých prípadoch si fakturoval aj 10 000 eur za jeden právny úkon.”

Nie je to však nová situácia, pokračuje Takáč: “Už takmer rok upozorňujeme na problémy, ktoré sa v SPF kopia. Na úrade sme začali aj poslanecký prieskum, ktorý pre nekompletnú dokumentáciu nebol do dnešného dňa ukončený. Už aj poslanci zo strán SaS a OľaNO žiadajú generálneho riaditeľ Marozsa, aby prestal s personálnymi a organizačnými zmenami na úrade. Kritiku dostal Ján Marozs minulý týždeň aj priamo od poľnohospodárov počas Valného zhromaždenia SPPK.”

Na vedenie Slovenského pozemkového fondu bolo už podané aj trestné oznámenie, dodal Richard Takáč a rovnako tak urobili aj zamestnanci úradu.

“Novým generálnym riaditeľom SPF môže byť ktorýkoľvek z uchádzačov na túto funkciu z výberového konania. Odmietame len jedno meno – Petra Marušáka – pravú ruku a spolužiaka súčasného generálneho riaditeľa,” uviedol v závere podpredseda strany SMER-SSD Richard Takáč.

Možno Vás bude zaujímať