Robert Fico reaguje na kritiku britského veľvyslanca na Slovensku: “Možno by bolo lepšie, keby občanom SR vysvetlil, akú úlohu zohral na Ukrajine bývalý britský premiér B. Johnson.”

Veľvyslanec Veľkej Británie v SR Nigel Baker zverejnil v piatok na sociálnej sieti X (predtým Twitter) video správu v slovenčine, kde sa vyjadruje o mierových rokovaniach na Ukrajine. V tejto súvislosti spomenul aj slovenského premiéra Roberta Fica.

“V posledných dňoch ma prekvapili vyhlásenia, že Západ nepodporuje mier na Ukrajine. Po prvé Slovensko je súčasťou Západu, Slovensko je členom NATO aj EÚ. Slovensko nie je pozorovateľ ani nejaká ďaleká krajina ale dôležitý partner a člen Západ<…> …Slovensko by malo byť hrdé na svoje postavenie a účasť v tejto aliancii ako súčasť Západu. <…>… povedzme si celkom jasne, že mier možno dosiahnuť veľmi ľahko, ak sa Rusko stiahne z medzinárodne uznávanej hranice Ukrajiny. Táto podmienka nemala by byť kontroverzná. Pán premiér Fico jasne povedal, že Slovensko uznáva tieto hranice. Rovnako ich uznáva aj Spojené kráľovstvo aj Západ. Naša pozícia je jasná. <…> …Na Ukrajinu by sa nemalo tlačiť, aby viedla predčasné rokovania o prímerí. To by len zmrazilo vojnu, a odmenilo ruskú agresiu. Nesprávny mier nevyrieši hrozbu ruskej agresie pre európsku a globálnu bezpečnosť <…> … Prezident Zelenský úplne jasne vyjadril túžbu Ukrajiny po mieri vo svojom desaťbodovom mierovom pláne. A táto túžba po mieri sa stretla s podporou. Odkedy načrtol tento plán v novembri 2022, Ukrajina zvolala širokú skupinu krajín na poslednom stretnutí v Davose ich bolo až 83. <…> … Spojené kráľovstvo je jednou z krajín, ktorá to podporila. Rovnako ako premiér Robert Fico, ktorý len pred pár týždňami po stretnutí v Užhorode vyjadril podporu plánu prezidenta Zelenského. <…> … ” uviedol britský veľvyslanec na Slovensku.

Na túto kritiku z úst britského veľvyslanectva na Slovensku reagoval dnes (nedeľa 03.03.2024) premiér Robert Fico na svojom facebookovom kanáli.

“Šokovalo ma, ako sa na adresu politiky vlády SR vyjadruje veľvyslanec Veľkej Británie v SR N. Baker. Predstavte si, že by v Londýne vystúpil náš veľvyslanec a bral by si do úst britskú vládnu politiku a britského premiéra. Čudujem sa veľvyslancovi, že je prekvapený mojimi stanoviskami, že Západ nepodporuje mier na Ukrajine. Možno by bolo lepšie, keby občanom SR vysvetlil, akú úlohu zohral bývalý britský premiér B. Johnson, keď krátko po začatí vojny na Ukrajine pôsobil na ukrajinské politické vedenie, aby nepodpísalo mierovú zmluvu s Ruskom, ktorá garantovala Ukrajine EÚ perspektívu a vojenskú neutralitu. Alebo keby si vypýtal súhlas od svojho ministra zahraničných vecí D. Camerona a zverejnil jeho militantné vystúpenie na samite v Paríži v pondelok. To sú minimálne dva dôvody, prečo by ho nemalo prekvapovať, že nie som presvedčený o úprimnosti Západu dosiahnuť na Ukrajine mier. A znovu zopakujem, že stratégia Západu využiť vojnu na Ukrajine na ekonomické, vojenské a politické oslabenie Ruska nefunguje,” reagoval Robert Fico na margo videa veľvyslanca, ktoré zverejnil v piatok na sociálnej sieti X.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *