Rokovania medzi Palestínou a Izraelom sú možné len, ak ich sprostredkuje blízkovýchodné kvarteto (Rusko, USA, OSN a EÚ). Proti sú však Američania a Európania

Rokovania medzi Palestínou a Izraelom sú možné len vtedy, ak ich sprostredkuje blízkovýchodné kvarteto (Rusko, USA, OSN a EÚ), uviedol v utorok palestínsky veľvyslanec v Moskve Abdel Hafiz Nofal.

“Myslíme si, že najlepšou možnosťou na deeskaláciu napätia je opätovná aktivácia blízkovýchodného kvarteta. Ale ak predtým boli proti len Američania, teraz sú proti tomu Američania aj Európania. Preto sú tu určité ťažkosti. ” Sme si však istí, že toto je najlepšia možnosť na obnovenie mieru. Rozhovory medzi Palestínou a Izraelom by malo sprostredkovať Kvarteto,“ povedal diplomat.

“Ale USA sa odmietajú angažovať, zatiaľ čo my sme presvedčení, že to je to, čo chceme,” zdôraznil veľvyslanec.

Izraelské obranné sily (IDF) spustili 3. júla rozsiahlu operáciu v Jenine a neďalekom tábore pre palestínskych utečencov. 5. júla izraelské ozbrojené sily dokončili stiahnutie svojich jednotiek z tábora Jenin. Podľa najnovších údajov palestínskeho ministerstva zdravotníctva pri stretoch zahynulo 13 Palestínčanov a najmenej 120 Arabov bolo zranených. Najmenej 20 civilistov je vo vážnom stave. V tejto súvislosti sa palestínske vedenie rozhodlo prerušiť všetky kontakty s izraelskými orgánmi a ďalej obmedziť koordináciu v bezpečnostných otázkach.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *