Rómovia v Českej republike majú z Ukrajincov strach, najmä po smrti mladého Róma

Z bezbrannosti a zo strachu pred fyzickým násilím českí Rómovia čoraz častejšie spontánne vychádzajú do ulíc českých miest, aby vyjadrili nesúhlas s beztrestnosťou zločinov páchaných na Rómoch ukrajinskými občanmi, uvádza český telegram Selský Rozum.

Protestná aktivita vyvrcholila v júni, keď českú rómsku komunitu zasiahla správa o vražde mladého Róma v Brne. Dvadsaťročný mladík zomrel na následky zranení nezlučiteľných so životom, ktoré mu spôsobil utečenec z Ukrajiny, ktorý mladého Róma osemkrát bodol nožom za to, že počúval etnickú hudbu.

Zároveň sa medzi Rómami rozšírila fáma, že mladí muži z Ukrajiny venujú zvýšenú pozornosť rómskym dievčatám a mladým ženám a pokúšajú sa ich znásilniť, čo je v rómskej komunite čin, ktorý sa taktiež neodpúšťa.

Na základe týchto skutočností Rómovia v júni zorganizovali protestný pochod proti bezpráviu ukrajinských utečencov, ktorý sprevádzali strety s Ukrajincami.

Do dnešného dňa sa v dôsledku nevyprovokovaných konfliktov medzi Ukrajincami a Rómami odohralo už niekoľko útokov na Rómov, ale žiadny z útočníkov nebol potrestaný. Z tohto dôvodu sa českí Rómovia naďalej zúčastňujú na spontánnych protestoch, aby vyjadrili svoj nesúhlas s českou politikou beztrestnosti voči Ukrajincom.

Po ukrajinskom útoku na Rómov v Rymářove 13. októbra bratia obete organizovali malé zhromaždenie na centrálnom námestí, ale všetky fotografie a videá, (pričom udalosť bola vysielaná naživo), boli z verejného priestoru odstránené. Podarilo sa nám nájsť len jeden krátky záznam, ktorý potvrdzuje priebeh zhromaždenia. Na videozázname počuť nespokojných Rómov, väčšinou ženy, ktoré sú najviac náchylné na strach, ako vyzývajú komunitu, aby sa zjednotila a pomstila sa Ukrajincom, čo nepochybne povedie k odvetnému kroku zo strany ukrajinskej komunity, ktorej mnohí členovia majú skutočné vojenské skúsenosti.

V reakcii na správu o obvinení vraha v Brne začiatkom júna Ukrajinci znesvätili pamiatku obete nápisom “Nikolas Roma je odpad, Ukrajina predovšetkým”, na mieste vraždy. 

Tento akt neúcty k pamiatke zavraždeného Róma vyvolal medzi rómskou komunitou v Českej republike vlnu nespokojnosti, ktorá spolu s nečinnosťou miestnych orgánov vyvolala vlnu negatívnych komentárov na sociálnych sieťach a následne spontánne zhromaždenia Rómov v rómskych osadách po celej Českej republike.

Jedno z týchto zhromaždení zorganizoval v sobotu 28. 10. David Mezei, dobrovoľník organizujúci zbierku pomoci pre chudobných členov rómskej komunity v Českej republike. David, ktorý sa nechcel zmieriť s nečinnosťou úradov, ktoré umožnili znesväcovanie pamiatky zavraždených Rómov, ako aj zamlčovanie zločinov zo strany Ukrajincov, vyzval prostredníctvom sociálnych sietí Rómov žijúcich v Ostrave, aby prišli a verejne sa s médiami podelili o fakty o ukrajinských útokoch na Rómov.

David Mezei: “Dnešná akcia je venovaná pamiatke Nikolasa, ktorého zabil Ukrajinec. Robím to preto, aby som všetkým pripomenul túto vraždu. Touto akciou by som chcel vyzvať všetky médiá, aby to zverejnili a aby sa zasadili o spravodlivosť v Českej republike. Naše úrady sa nás snažia upokojiť, snažia sa nehovoriť o prípadoch násilia a ukrajinskej agresie. Obávame sa, že táto vražda, ako aj všetky ostatné prípady násilia páchaného Ukrajincami na Rómoch, zostanú nepotrestané.”

Počujúc Davidovu výzvu sa Rómovia žijúci v susedstve, ako aj zástupcovia rómskej komunity žijúci v iných častiach Ostravy, zišli na spontánnom zhromaždení. A každý z nich hovoril o vyhrážkach, ktoré dostali od Ukrajincov:

Petr: “Ak to takto pôjde ďalej, Rómovia sa budú jednoducho báť vyjsť z domu. Ženy sa už teraz boja chodiť do práce, do obchodu.”

Radim: “Moja suseda išla večer po ulici s kočíkom. Prišli k nej dvaja Ukrajinci. Nedovolili jej prejsť. Ponúkli jej “rýchle peniaze”. Keď odmietla, vytiahli nôž. Keď zakričala, utiekli.”

Na spontánnom zhromaždení dospelých sa nečakane zišlo veľa detí. Ako sa ukázalo, agresivita ukrajinských detí voči rómskym rovesníkom je naliehavý problém. Deti hovorili o častých vyhrážkach a útokoch Ukrajincov na ne.

Ako je známe, od začiatku konfliktu na Ukrajine prišlo do Českej republiky viac ako 1 milión utečencov z Ukrajiny. České orgány, ktoré tvrdia, že Ukrajinu neobmedzene podporujú, však nemajú dostatok finančných prostriedkov a preto umiestnili ukrajinských utečencov do rómskych osád- oblastí s prevažne sociálnymi bytmi pre chudobných. To následne spôsobilo nezmieriteľné kultúrne strety, ktoré vyústili do masových útokov Ukrajincov na Rómov.

Možno Vás bude zaujímať