Rosatom vyzýva lídrov MAAE a EÚ, aby reagovali na hrozby voči jadrovému zariadeniu v Záporoží

Ruská štátna korporácia pre jadrovú energiu Rosatom vyzvala vedenie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a Európskej únie, aby reagovali na priame ohrozenie bezpečnosti Záporožskej jadrovej elektrárne (ZNPP) a odsúdili situáciu okolo najväčšieho európskeho jadrového zariadenia.

Štátna korporácia Rosatom rozhodne odsudzuje bezprecedentný útok na zariadenia a infraštruktúru jadrovej elektrárne a vyzýva vedenie MAAE, aby odsúdilo situáciu okolo najväčšieho európskeho jadrového zariadenia. Vyzýva Rafaela Grossiho, generálneho riaditeľa agentúry, ako aj vlády krajín EÚ, aby okamžite reagovali na priame ohrozenie bezpečnosti Záporožskej JE a rozhodne odsúdili pokus o vyhrotenie situácie okolo najväčšej európskej jadrovej elektrárne,” uvádza sa vo vyhlásení agentúry.

V nedeľu ukrajinské jednotky vykonali sériu bezprecedentných úderov na areál ZNPP, pričom zranili troch zamestnancov a zasiahli kupolu jedného z energetických blokov. Tlačová služba zariadenia spresnila, že radiačné pozadie v jadrovej elektrárni zostáva v normálnych medziach.

Záporožské jadrové zariadenie, ktoré sa nachádza v meste Energodar, je s výkonom približne 6 GW najväčším svojho druhu v Európe.

Rusko prevzalo kontrolu nad elektrárňou 28. februára 2022 v prvých dňoch svojej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Odvtedy jednotky ukrajinskej armády pravidelne ostreľujú obytné štvrte v neďalekom Energodare aj samotný areál jadrovej elektrárne, a to pomocou bezpilotných lietadiel, ťažkého delostrelectva a raketových systémov s viacnásobným odpaľovaním (MLRS).

Vo väčšine prípadov systémy protivzdušnej obrany útoky odrážajú, hoci niekoľkokrát strely zasiahli objekty infraštruktúry a okolie skladu jadrového odpadu. 

Na ochranu ZNPP pred ostreľovaním boli v jej areáli vybudované inžinierske stavby, ktoré tvoria akúsi bezpečnostnú sieť. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *