Vo štvrtok  sa bude Európsky parlament zaoberať Slovenskom. Dôvod: Právny štát a sloboda médií


Poslanci Európskeho parlamentu sa vo štvrtok opýtajú Rady a Komisie, ako chcú riešiť reformné návrhy vlády Roberta Fica.

Očakáva sa, že europoslanci zopakujú obavy z plánov slovenskej vlády na reformu trestného zákona a zmeny vo fungovaní verejnoprávnych médií v krajine.  Poslanci tvrdia, že prebiehajúca reforma, ktorá 20. marca viedla k rozpusteniu Úradu špeciálnej prokuratúry Slovenska a zníženiu trestov a premlčacích lehôt za finančné trestné činy, ohrozuje schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii a chrániť rozpočet EÚ. 

Pravdepodobne tiež zdôraznia, že plány verejnoprávneho vysielateľa sa budú musieť posúdiť na základe nedávno prijatého zákona EÚ o slobode médií.  Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase podľa slovenskej opozície dáva vláde priamu kontrolu nad verejnoprávnymi médiami a obmedzuje ich nezávislosť.

Poslanci EP už vo svojom uznesení z januára 2024 vyjadrili svoje znepokojenie nad situáciou v oblasti právneho štátu na Slovensku.  O vládnych reformách sa hovorilo aj počas februárovej diskusie s Komisiou vo Výbore pre kontrolu rozpočtu a o hrozbách pre slobodu médií v krajine sa hovorilo aj počas marcovej rozpravy v pléne.

Postup bude pozostávať z debaty a vyhlásení Európskej rady a Európskej komisie.

Debata sa uskutoční vo štvrtok 11. apríla 2024

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *