ROZHOVOR: Vojnu medzi Ruskom a Západom nemožno vylúčiť, tvrdí expert

Pravdepodobnosť vypuknutia plnohodnotnej vojny medzi Ruskom a Západom rastie, ale nie je nevyhnutná, uviedol pre agentúru TASS generálny riaditeľ Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti (RIAC) Ivan Timofejev.

Ivan Timofejev

Plnohodnotná vojna nie je vopred daná, ale jej pravdepodobnosť, žiaľ, rastie,” zdôraznil pred medzinárodnou konferenciou s názvom “Rusko a Čína: Spolupráca v novej ére”.

Jednou z možností je, že dôjde k veľkému nárastu konfrontácie medzi nami. Jej základom je otázka Ukrajiny, keďže Západ naďalej poskytuje Kyjevu rozsiahlu vojenskú pomoc,” dodal 

Podľa Timofejeva  hroziaca možnosť eskalácie ukrajinského konfliktu zahŕňa priamy stret medzi Ruskom a Západom.

“Viacerí predstavitelia, najmä vo Francúzsku a vo Veľkej Británii, uviedli, že na Ukrajine môžu byť nasadené jednotlivé vojenské jednotky krajín NATO. Ak sa zúčastnia na vojenských operáciách proti ruským silám, stanú sa legitímnym cieľom pre našu armádu,” vysvetlil Timofejev.

Dúfajme, že táto možná eskalácia sa týka konvenčných zbraní a nie jadrových zbraní. Medzitým NATO vynakladá na obranu desaťkrát viac ako Rusko – ak nie viac. Je to určite nebezpečný scenár,” poznamenal generálny riaditeľ RIAC-u.

Západ si toto nebezpečenstvo podľa experta plne uvedomuje. “Vedenie NATO vydalo vyhlásenia, že na Ukrajinu nebudú vyslané žiadne jednotky, a viacerí politici EÚ sa vyjadrili, že je to kontraproduktívne. To znamená, že v tejto otázke nie sú jednotní,” zdôraznil Timofejev. “Pokiaľ ide o Rusko, musíme brať do úvahy všetky možné scenáre. Máme kapacity na odvrátenie týchto hrozieb,” zdôraznil šéf RIAC.

Takýto scenár však spôsobí nenapraviteľné škody všetkým,” dodal.

Základný scenár je taký, že Západ bude naďalej aktívne pomáhať Ukrajine prostredníctvom dodávok zbraní a vybavenia. “Západ bude tiež naďalej pracovať na zadržiavaní a izolácii Ruska,” poznamenal a dodal: “Tieto deliace čiary medzi nami môžu existovať celé desaťročia.” To znamená, že Rusko a Západ budú žiť uprostred chladnej, “a niekedy aj horúcej konfrontácie”, vzhľadom na to, že konflikt na Ukrajine pokračuje, uzavrel analytik. 

Možno Vás bude zaujímať