Ruské média píšu o tom, ako si Slováci uctili včerajší”Deň spomienky a smútku.” Vyjadrilo sa aj ruské Veľvyslanectvo na Slovensku

Našou úlohou je zachovávať pravdivú historickú pamäť

Včera sme si pripomenuli Deň pamäti a smútku. Pred 82 rokmi, 22. júna 1941 bol Sovietsky zväz napadnutý hitlerovským Nemeckom a celým radom štátov, ktoré mu prisahali vernosť.

Ruské veľvyslanectvo na Slovensku pri tejto príležitosti a v tento deň zverejnilo na svojom oficiálnom telegramovom účte nasledujúcu správu:

Budova Veľvyslanectva Ruskej federácie v Bratislave

“Dnes si v Rusku pripomíname Deň pamäti a smútku. Pred 82 rokmi, 22.júna 1941 napadlo našu krajinu hitlerovské Nemecko a celý rad štátov, ktoré mu prisahali vernosť, ktorých vojaci sa postavili pod vlajky agresora.

Rumunské, fínske, chorvátske, maďarské, talianske, španielske vojenské jednotky prekročili spoločne s Wehrmachtom hranice Sovietskeho zväzu. Oznámenie o vstúpení Slovenska do vojny proti ZSSR, podpísané prezidentom J.Tisom, prečítal v rozhlase jeden z lídrov ľudáckeho režimu Alexander Mach. Obyvateľom Slovenska v ňom oznámili: “V plnej solidarite s Veľkonemeckou ríšou slovenský národ zaujal svoje miesto pri obrane európskej kultúry. Jednotky našej armády prekročili hranice, aby sa pripojili k bojujúcim nemeckým vojskám.

” V krížovom pochode” proti ZSSR sa zúčastnilo do 1,5 milióna dobrovoľníkov, bojujúcich v zostave Wehrmachtu a Waffen-SS. Boli to zástupcovia Dánska, Francúzska, Lotyšska, Litvy, Estónska, Belgicka, Luxemburska, Holandska….! Agresor zmobilizoval proti Rusku sily takmer celého kontinentu. Na vojenskú mašinériu Reichu spoľahlivo pracoval priemysel celej Európy. Vo výzbroji armád, ktoré vtrhli do našej krajiny, boli české a francúzske tanky a ťažké zbrane, ktoré strieľali nábojmi odliatymi aj zo švédskej železnej rudy.

Bombardovanie mierumilovných miest a dedín sa realizovalo cez optické zameriavače vyrobené aj vo Švajčiarsku. V daných krajinách dnes neradi spomínajú na túto čiernu stránku svojich dejín.

Cieľ napadnutia ZSSR Nemeckom bol oznámený ihneď – vymazať z mapy sveta našu krajinu, zotročiť alebo zlikvidovať národy, žijúce na jej území. A tento cieľ sa postupne plnil už od prvých dní agresie. Straty, ktoré utrpela naša krajina za roky vojny sa nedajú s ničím porovnať. Vyše 26,5 milióna padlých!

Vo výzve k sovietskemu ľudu dňa 22. júna 1941 zazneli slová “Naša vec je spravodlivá, nepriateľ bude porazený, víťazstvo bude naše!,” ktoré sa stali prorockými. Neustúpili sme! V r. 1944 Červená armáda prišla k hraniciam Sovietskeho zväzu a začala oslobodzovať zvyšnú Európu, čo sa zavŕšilo víťazstvom v máji 1945. Obyvateľstvo krajín, ktoré oslobodila Červená armáda, predstavovalo celkovo vyše 120 miliónov ľudí v 16 v súčasnosti nezávislých štátoch Európy. Červená armáda sa spoločne so spojencami zúčastnila na oslobodzovaní ešte ďalších 6 krajín.

Za hranicami Sovietskeho zväzu v rokoch 1944-45 vyše 1 milióna vojakov a dôstojníkov zložilo svoje kosti. Našou úlohou je zachovávať pravdivú historickú pamäť. Zabudnúť na obete národov v boji proti fašizmu, to je najväčšia zrada padlých,” uviedlo ruské Veľvyslanectvo na Slovensku.

Slováci pamätajú a nezabúdajú

Slováci nezabúdajú a všimli si to aj ruské médiá. Ruská tlačová agentúra TACC zverejnila včera rozsiahly článok o pietnom akte v obci Očová v okrese Zvolen v bansko-bystrickom kraji na strednom Slovensku.

“Na Deň pamäti a smútku, 22.júna, sa zamestnanec ruského veľvyslanectva zúčastnil položenia kvetov k pamätníku sovietskeho vojaka v obci Očová,” uviedlo ruské Veľvyslanectvo na Slovensku. Miestni obyvatelia podľa informácií Veľvyslanectva v ten istý deň založili “Záhradu pamäti”, čím sa symbolicky pripojili k rovnomennej medzinárodnej akcii,” uvádza tlačová agentúra TACC

“Prvá lipa bola zasadená pred budovou správy obce a bol odhalený pamätný kameň,” uvádza sa ďalej v článku a dodáva sa, že pamiatku sovietskych vojakov – osloboditeľov si uctili aj predseda Slovenskej národnej strany, expredseda NR SR Andrej Danko, predstavitelia obecného úradu, verejnoprávnych organizácii a miestni obyvatelia.

O obci Očová, kde je starostom pán Ing. Rudolf Huliak sa zmienila aj ruská televízia ZVEZDA.

“Dnes si pripomíname výročie napadnutia Slovanov, operáciu Barbarosa, fašistov, ktorí započali vyhladzovanie Slovanov,” uviedol starosta obce Rudolf Huliak na svojej sociálnej sieti a dodal, že v Očovej započali projekt záhrady pamäti zasadením lipy, stromu Slovanov.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet