Dnešné vyhlásenie náčelníka generálneho štábu Srbska v súvislosti so situáciou v Kosove a Metohiji naznačuje vážnosť situácie

Je netypické, že vojenskí predstavitelia osobne vystupujú na verejnosti s vyhláseniami, a to je presne váha dnešného prejavu Milana Mojsilovića, náčelníka generálneho štátu srbských ozbrojených síl.

“Srbské ozbrojené sily v súlade s Ústavou Srbskej republiky a Chartou OSN, ak dostanú rozkaz od najvyššieho veliteľa, budú plniť všetky svoje úlohy v plnom rozsahu”, uviedol dnes náčelník generálneho štábu srbských ozbrojených síl Milan Mojsilović.

Mojsilović vo svojom prejave k verejnosti v súvislosti so situáciou na severe Kosova a Metohije povedal, že informoval veliteľa KFOR, že srbské ozbrojené sily sledujú udalosti s veľkým znepokojením a žiadajú, aby sa prijali naliehavé opatrenia na ochranu srbského ľudu.

“Toto je naša požiadavka na celé KFOR a ďalšie medzinárodné bezpečnostné inštitúcie v Kosove a Metohiji. Srbské ozbrojené sily si plnia všetky svoje záväzky vyplývajúce z rezolúcie č. 1244, vojensko-technickej dohody a všetkých dočasných pracovných postupov a režimu práce pozdĺž administratívnej línie, ale dnes je jasné, že medzinárodné spoločenstvo neplní svoje vlastné,” povedal Mojsilovič.

Ako poznamenáva, Srbi sú každodenným cieľom Albina Kurtiho. Ich jediným “hriechom” je, že majú srbské mená.

Len deň po tom, čo vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell z Bruselu povedal, že svojvoľné zatýkanie Srbov v Kosove a Metohiji je neprijateľné, Albin Kurti neuposlúchol takýto postoj a pokračuje v zatýkaní.

Čo znamená vyhlásenie náčelníka generálneho štábu Srbska?

V spoločensko-politickom živote Srbska nie je zvykom, aby vojenskí predstavitelia osobne verejne vystupovali s vyhláseniami, a práve to je význam dnešného príhovoru náčelníka generálneho štábu srbských ozbrojených síl Milana Mojsilovića.

Mojsilović vo svojom príhovore a v mene srbských ozbrojených síl zaslal KFOR oficiálnu žiadosť o prijatie naliehavých opatrení na ochranu srbského ľudu a práva na jeho prežitie na severe Kosova a Metohije s varovaním, že armáda je pripravená plne vykonávať všetky úlohy, ktoré dostáva od najvyššieho veliteľa prezidenta Srbska Aleksandara Vučića.

Skutočnosť, že Mojsilović to povedal osobne, naznačuje vážnosť situácie, ale aj pevné odhodlanie srbských ozbrojených síl a vedenia v Belehrade.

“V tomto zmysle je vystúpenie náčelníka generálneho štábu psychologické, aby sa vedelo, že Srbsko a armáda sú pripravené chrániť svoj ľud,” a toto posolstvo je určené pre verejnosť v strednom Srbsku, Kosove a Metohiji, ako aj pre KFOR, uviedol bývalý vedúci riaditeľstva strategického plánovania srbských ozbrojených síl generálmajor Božidar Forza. Poznamenáva, že strach z eskalácie je oprávnený. “Dúfajme, že nebude potrebné, aby armáda reagovala, to znamená, že USA a NATO budú tlačiť na Kurtiho, aby znížil napätie, inak môže záležitosť skutočne vyústiť do konfliktu,”dodal Forza.

Generál vo výslužbe a riaditeľ Euroázijského bezpečnostného fóra Mitar Kováć zdôrazňuje, že dnešný prejav je vo svojej atypickosti “jedným z posledných krokov podniknutých v súvislosti s pozdvihnutím úloh” a dodal, že v prípade absencie reakcie zo strany KFOR, t. j. deeskalácie situácie, “srbské ozbrojené sily budú reagovať v súlade s rozkazom najvyššieho veliteľa”.

“Prial by som si, aby sa niečo také konečne stalo, pretože zvyšovanie bojovej pripravenosti tzv. ich doprava do Južnej Mitrovice a ďalších miest na severe Kosova nie je dobrým znamením,” povedal Kováć a dodal, že Priština chápe predchádzajúce pokusy Belehradu o deeskaláciu situácie ako slabosť a zvýšenie bojovej pripravenosti srbskej armády ako prázdnu hrozbu.

Pripomíname, že krátko po príhovore náčelníka generálneho štábu Srbskej republiky Milana Mojsilovića, ale aj po výzve vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella, že nebude tolerovať ďalšiu eskaláciu na severe Kosova, nasledovali v Zvečane nové nepokoje. Podľa správ médií je vo Zvečane stav obliehania, vrtuľníky KFOR lietajú vo vzduchu a pripravujú sa nové zatýkania Srbov.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *