Ruské ministerstvo obrany informovalo o oslobodení strategického Soledaru. Zelenský ho chce späť. Zálužný mu oponuje.

Úrady vo Washingtone si nenechali ujsť príležitosť zľahčovať získanie Soledaru Rusmi, na ktorého obranu, podľa ruskej redakcie RT zahynulo 20 000 až 25 000 ľudí.

Ruské jednotky večer 12. januára dokončili oslobodenie mesta Soledar od jednotiek ozbrojených síl Ukrajiny (AFU), uviedol v piatok hovorca Ministerstva obrany Ruskej federácie, generálporučík Igor Konašenkov.

“Vo večerných hodinách 12. januára bolo dokončené oslobodenie mesta Soledar, čo je nevyhnutné pre pokračovanie úspešných útočných operácií v smere Donecka,” povedal.

Podľa Konashenkova umožňuje úplná kontrola nad Soledarom prerušiť zásobovacie trasy ukrajinských vojsk v Artemovsku, ktoré sa nachádzajú na juhozápade a potom zablokovať a obkľúčiť zostávajúce jednotky ozbrojených síl Ukrajiny v tomto meste. 

Koordinátor strategickej komunikácie Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu John Kirby uviedol, že prevzatie kontroly nad Soledarom a Bahmutom nie je rozhodujúce pre ďalší rozvoj konfliktu na Ukrajine, to znamená, že nebude mať žiadny “strategický vplyv na samotnú vojnu”, pretože ide o “malú dedinu na Donbase”.

“Nemôžeme potvrdiť, že Soledar padol,” povedal Kirby novinárom na otázku, či Washington uznáva, že ruské sily prevzali kontrolu nad miestom, a dodal, že verí, že ukrajinskej ofenzíve sa nedá zabrániť tým, že zaujme teraz najaktuálnejší bod na východnom fronte.

“Videl som, čo o tom hovoria Rusi. Ukrajinci hovoria niečo iné. Nemáme svoje sily na zemi, takže nemôžem potvrdiť zajatie Soledaru,” povedal Kirby.

“Nevieme, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať, takže nebudem predpovedať žiadny úspech alebo neúspech.”

Podľa neho sa Rusi zaujímajú o túto, ako hovorí, najbežnejšiu dedinu na Donbase, pretože je to dôležitý bod pre ďalšie prevzatie Bahmutu, ale aj miesto, kde sa nachádzajú soľné bane, takže Soledar je zaujímavý aj z ekonomického hľadiska.

Napriek tomu, že Kyjev popiera tvrdenia o získaní Soledaru, zdá sa, že situácia je pre ruské pozície oveľa lepšia.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude rokovať so svojím ruským náprotivkom Vladimírom Putinom a ukrajinským vodcom Vladimírom Zelenským. Od politikov sa očakáva, že budú diskutovať o otvorení humanitárneho koridoru, ktorý by sa podľa správ v médiách mal použiť na evakuáciu zranených. Ruské telegramové kanály oznámili, že koridor bude otvorený zo Soledaru, aby toto miesto opustili zranení ukrajinskí vojaci.

Poradca bývalého ukrajinského prezidenta: Ukrajina už nemá silu odolávať

Bývalý poradca ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu Oleg Soskin na svojom kanáli YouTube pripustil, že pre Ukrajincov na fronte sa nič dobré nedeje.

“Ak sa Soledar stratí, budeme sa musieť vzdať Bahmutu,” povedal a dodal, že všetky sľuby Kyjeva o vyslaní tankov, rakiet a iných zbraní do tejto časti frontu nebudú splnené, pretože “Ukrajina v blízkej budúcnosti nedostane viac zbraní, zatiaľ čo tlak zo strany Ruska sa zintenzívňuje”.

“Ukrajina už nemá silu odolávať,” povedal Kučma a obvinil ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského aj súčasnú vládu z toho, že krajinu stavajú do beznádejnej situácie a pokračujú v ničení mládeže tým, že ju posielajú do prvej línie.

Nakoniec za to nikto nebude braný na zodpovednosť, vysvetlil a dodal: “Všetci budú z toho zmytí.”

Zelenský sa nevzdáva Soledaru?

Medzitým ukrajinský telegramový kanál “Rezident” uviedol, že jeho zdroje uvádzajú, že Zelenský požiadal vrchného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny Valeryho Zalužného, aby akýmkoľvek spôsobom znovu získal kontrolu nad strateným Soledarom a zorganizoval protiofenzívu.

“Všetky argumenty Zálužného, že sa pri tomto pokuse stratia všetky rezervy a bojové jednotky neovplyvnili rozhodnutie prezidenta,” píše kanál.

Šéf DĽR Denis Pušilin pre RT povedal, že Zelenského propagandistická mašinéria sa pokúsila urobiť zo Soledaru a Bahmutu mýtické miesta, rovnako ako to bolo v prípade Mariupoľu, a využiť boje v tomto regióne na vytvorenie obrazu nezlomnej povahy ukrajinskej armády.

Zdroj: TACC/RT Balkan

Možno Vás bude zaujímať