Rusko zostane ako pozorovateľ v OPCW

Rusko bude v Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) po májovom odchode z výkonnej rady tohto orgánu naďalej pôsobiť ako pozorovateľ, povedal v rozhovore pre agentúru TASS ruský veľvyslanec v Holandsku a stály predstaviteľ Ruska pri OPCW Vladimir Tarabrin.

“Aj keď Rusko v máji vypadlo z Výkonnej rady [OPCW], naša práca v rámci organizácie sa nezastaví,” zdôraznil ruský diplomat. “Sme pripravení pokračovať v aktívnej účasti na všetkých neformálnych konzultáciách, ktoré bude organizovať,” dodal. Podľa Tarabrina, byť pozorovateľom v OPCW umožňuje členským krajinám robiť vyhlásenia a verejne vyjadrovať svoj názor na agendu tohto orgánu.

V novembri bolo Rusko len o vlások k znovuzvoleniu za člena Výkonnej rady OPCW, keďže kandidatúra Moskvy získala 65 hlasov, čo je o jeden hlas menej ako potrebné minimum.

Tarabrin obvinil túto situáciu z nepriateľskej kampane vedenej kolektívnym Západom s cieľom vytlačiť Rusko z vysokých pozícií OPCW. Aj vďaka tomu, čo nazval chybným volebným vzorcom, boli tí, ktorí podporovali Rusko, nútení dať svoje hlasy oponentom Ruska. “Ale napriek takejto umelo vytvorenej nerovnosti vo východiskových pozíciách Rusko porazilo takmer všetkých svojich rivalov v počte čistých hlasov, ktoré nazbieralo. Úprimne povedané, to bolo pre našich oponentov v OPCW nepríjemným prekvapením,” povedal.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *