Ruský veľvyslanec vyzval Spojené štáty, aby si jadrové zbrane, ktoré rozmiestnili v zahraničí zobrali späť na svoje územie

V súčasnom období napätia a zvýšených rizík majú jadrové štáty osobitnú zodpovednosť za zabránenie eskalácií, zdôraznil Anatolij Antonov.

Ruský veľvyslanec v Spojených štátoch v piatok vyzval Washington, aby vrátil na americké územie všetky jadrové zbrane rozmiestnené Spojenými štátmi v zahraničí.

“V súčasnom období napätia a zvýšených rizík majú jadrové štáty osobitnú zodpovednosť za predchádzanie eskalácií. V tejto súvislosti znovu vyzývam Washington, aby vrátil všetky jadrové zbrane rozmiestnené v zahraničí na ich územie, aby odstránil zahraničnú infraštruktúru na ich skladovanie a údržbu. Okrem toho, aby sa zastavila prax používania takejto munície so zapojením vojakov nejadrových štátov v rámci “spoločných jadrových misií” NATO, ktoré sú v rozpore so základnými princípmi Zmluvy o nešírení jadrových zbraní,” uviedol diplomat v komentári, ktorý zverejnilo veľvyslanectvo pre noviny Politico. Hovorí sa, že Spojené štáty sa rozhodli urýchliť rozmiestnenie modernizovaných jadrových bômb B61-12 v Európe.

“Administratívni úradníci tradične nazývajú túto muníciu taktickou a špekulujú, že ruský arzenál zbraní podobnej triedy je niekoľkonásobne väčší ako americký. Zároveň nespomínajú, že všetky naše TNW (taktické jadrové zbrane) sú v centralizovaných skladovacích zariadeniach na území Ruska a nemôžu predstavovať hrozbu pre Spojené štáty,” zdôraznil Antonov. Americké bomby sú rozmiestnené v európskych krajinách s krátkou dobou doletu k ruským hraniciam. Preto majú B61-12 napriek svojej obmedzenej sile strategický význam.”

“Okrem toho ozbrojené sily USA spolu s partnermi z NATO pravidelne uskutočňujú cvičenia na použitie tejto munície. V súčasnosti sa takýto výcvik koná ako súčasť manévrov Steadfast Noon. Vedenie severoatlantického bloku tvrdí, že opatrenie nie je namierené proti Rusku. Vynára sa otázka: proti komu inému je aliancia? V strategickej koncepcii sa naša krajina nazýva “najvýznamnejšou a najpriamejšou hrozbou pre ich bezpečnosť”.

ZDROJ: Politico/TACC

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *