Ruský vicepremiér Alexander Novak: Predáme ropu len krajinám, ktoré s nami budú spolupracovať

Ruský vicepremiér Alexander Novak povedal, že Moskva bude predávať ropu len za trhových podmienok. Vyhlásenie bolo prednesené počas 34. ministerského stretnutia OPEC a nečlenov OPEC v Moskve v nedeľu.

“Budeme predávať ropu, ropné produkty tým krajinám, ktoré s nami budú spolupracovať na trhových podmienkach, aj keď budeme musieť znížiť produkciu,” zdôraznil Novák. Dodal, že Rusko v súčasnosti pracuje na mechanizmoch, ktoré zakážu používanie nástroja cenového stropu napriek tomu, aký cenový strop bude stanovený.

“Naša pozícia zostáva nezmenená. Hovoril o tom ruský prezident Vladimir Putin a vláda opakovane povedala, že tento nástroj považujeme za neefektívny, hrubo zasahujúci do trhových nástrojov, v rozpore so všetkými pravidlami a WTO, napríklad < … > Takéto zasahovanie môže viesť len k väčšej destabilizácii trhu, nedostatku energetických zdrojov na trhu a zníženiu investícií,“ vyhlásil ruský vicepremiér.

Pripomeňme si, že Európska únia v sobotu zverejnila v Úradnom vestníku EÚ rozhodnutie o zavedení cenového stropu na ropu z Ruska vo výške 60 USD (približne 3 750 rubľov) za barel od 5. decembra za predpokladu, že sa ropa predáva za cenu aspoň 5 % pod trhovú cenu. Podľa spoločného vyhlásenia, ktoré v piatok vydalo ministerstvo financií USA, rozhodnutie podporili aj krajiny skupiny G7 a Austrália.

Celé vyhlásenie s prekladom vo videu

Možno Vás bude zaujímať