“Ak Západ nechce, aby Rusko vyhralo na Ukrajine, musíme si sadnúť za stôl a dohodnúť sa” – Lukašenko

“Ak nechcete, aby Rusko vyhralo, sadnite si za rokovací stôl a dohodnite sa,” povedal Alexander Lukašenko v odpovedi na otázku novinára francúzskeho média na dnešnom stretnutí s novinármi zahraničných a bieloruských médií.

Na otázku, či bieloruský prezident očakáva, že Rusko vyhrá, odpovedal: “Áno.”

Hlava štátu tiež zdôraznila, že Rusko je najbližším spojencom Bieloruska, a to nie je pre nikoho tajomstvom. Pokiaľ ide o účasť Bieloruska v konflikte na Ukrajine, Alexander Lukašenko povedal: “Ani Francúzi ma k tomu nebudú nútiť. Nie je to potrebné.”

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko povedal na stretnutí s novinármi : “Do jesene by sa situácia mala zmeniť a sadneme za rokovacím stolom. Je to možné. Možno nie v septembri, o niečo neskôr. Nechcem prezrádzať žiadne informácie, ale Európania o tom už hovoria. Francúzsko, Nemecko. Európania z tejto vojny finančne najviac strácajú. A príjemcom je vlastne jedna krajina.”

Lukašenko neverí, že sa strany stretnú v Moskve alebo Minsku, ale dodal že to nie je dôležité. “Hlavná vec je, že tento konflikt sa skončí,” zdôraznil.

Hlava štátu tiež poznamenala, že je dôležité nepremeškať okamih rokovaní, pretože situácia sa veľmi dynamicky mení.

“Silné Rusko, aj keď nikoho to neprekvapí, je pripravené na rokovania s Ukrajinou. Nuž, nechcem, aby ľudia zomierali. A ak zajtra Rusi zlomia tieto sily (Ozbrojené sily Ukrajiny – pozn. red.) a vidia príležitosť zaútočiť na juhu Podnesterska, čo potom? Sadne si Rusko za rokovací stôl? Nepravdepodobné. Situácia sa zmení a prístupy budú odlišné. Preto, ak niekto čaká na túto “protiofenzívu” … “Ak to nevyjde, sadneme si za rokovací stôl,” povedal Západ.” povedal prezident.

“Preto musíme využiť túto chvíľu. Pretože dynamika je šialená. Vývoj situácie je niekedy okamžitý a to by sa malo využiť,” zdôraznila hlava štátu.

Alexander Lukašenko tiež poznamenal, že situácia týkajúca sa ukrajinských území pripojených k Rusku sa teraz zmenila. “Bude Rusko diskutovať o Kryme a Novorusku? Nikdy! Situácia sa zmenila. A predtým (počas predchádzajúcich kôl rokovaní. -pozn. red.) to bolo stále možné. A zajtra možno nikto nebude potrebovať rokovania. Pretože situácia sa zmení. Preto si myslím, že to, čo bolo vtedy, je teraz na 50 percent neprijateľné,” povedal Alexander Lukašenko.

“Ale Rusi na tom nebudú trvať. Poznám Putinovu pozíciu. Pôjde diskutovať o akýchkoľvek otázkach. Ale sadnime si za rokovací stôl. Bez predbežných podmienok,” dodala hlava štátu.

Možno Vás bude zaujímať