Senátor Abramov vylúčil predaj ruskej ropy za maximálnu cenu 60 dolárov za barel

Ivan Abramov, podpredseda výboru Rady federácie pre hospodársku politiku povedal, že Rusko odmietne predávať ropu krajinám, ktoré stanovia stropnú cenu 60 dolárov za barel. Rusko podľa neho presmeruje ropu do tých krajín, ktoré s ním chcú spolupracovať.

“Samozrejme, že nebudeme predávať ropu za takú cenu, naša ropa sa bude predávať v tých krajinách, ktoré s nami chcú spolupracovať za vzájomne výhodných podmienok,” povedal Abramov.

Už skôr podobnú myšlienku vyslovil podpredseda vlády Alexander Novák. Povedal, že Rusko nebude dodávať ropu a ropné produkty tým krajinám, ktoré podporujú stanovenie limitu.

Stáli predstavitelia krajín EÚ sa včera 2. decembra dohodli na cenovom strope ruskej ropy na úrovni 60 dolárov za barel. Krajiny G7 a Austrália sa dnes dohodli na rovnakých opatreniach. Formálne rozhodnutie môže byť prijaté dnes a bude oznámené zajtra po písomnom schvaľovacom konaní. Zákaz vstúpi do platnosti 5. decembra.

Predpokladá sa, že cenový strop sa bude prehodnocovať každé dva mesiace. Bude musieť zostať aspoň 5 % pod priemernými trhovými sadzbami. G7 sa domnieva, že Rusko má z tejto situácie niekoľko východísk: predávať energetické zdroje pod 60 dolárov za barel alebo využívať na lodnú dopravu služby spoločností, ktoré nie sú súčasťou G7.

Zdroj: Kommersant

Možno Vás bude zaujímať