Silný rast cien ropy pred dôležitými rozhodnutiami organizácie OPEC+

Ceny ropy na medzinárodných trhoch v piatok vzrástli a sú na dobrej ceste k týždenným ziskom, keďže obchodníci čakajú na rozhodnutie OPEC+ o predĺžení obmedzenia dodávok v druhom štvrťroku. Špekuluje sa, že poprední výrobcovia znížia dodávky v druhom štvrťroku a možno aj dlhšie.

Na londýnskom trhu bola cena za barel s dodávkou v máji vyššia o 1,68 USD (2,05 %) ako na konci včerajšieho obchodovania a dosiahla 83,59 USD. Kontrakty na dodanie v apríli vypršali vo štvrtok a uzavreli obchod na úrovni 83,62 USD. Na americkom trhu dnes cena barelu vzrástla o 1,74 dolára a obchodoval sa za cenu 80 dolárov.

Koncom týždňa boli obchodníci presvedčení, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci obmedzia ponuku aj v druhom štvrťroku. Rozhodnutie o predĺžení obmedzení OPEC+ sa očakáva v prvom marcovom týždni, uviedli zdroje. „Očakávanie, že OPEC+ bude pokračovať vo svojom dobrovoľnom znižovaní produkcie v druhom štvrťroku 2024,“ povedal Andy Lipow, prezident poradenskej firmy Lipow Oil Associates.

Andy Lipow, prezident poradenskej firmy Lipow Oil Associates

Obmedzením ponuky do konca roka by vyslali silný odkaz, čo by zvýšilo ceny, vysvetľuje analytik Carsten Fritsch z Commerzbank. Ak to obmedzia do konca druhého štvrťroka, ceny sa výrazne nezmenia, pretože možnosť je už zahrnutá v cenách, dodáva Fritsch. Výskum agentúry Reuters ukázal, že OPEC vo februári čerpal 26,42 milióna barelov denne, čo je len o 90-tisíc barelov denne viac ako v januári.

analytik Carsten Fritsch

Medzitým je za rast cien zodpovedné aj geopolitické napätie v Červenom mori, povedal Tim Snyder , ekonóm Matador Economics. Vodca jemenských Húsíov vo štvrtok uviedol, že skupina pripravuje vojenské “prekvapenia” v regióne. “Naše vojenské operácie budú pokračovať a máme prekvapenia, ktoré naši nepriatelia vôbec nečakajú,” povedal al-Houthi.

Tim Snyder , ekonóm Matador Economics

Podporu cenám poskytlo hodnotenie obchodníkov, že Saudská Arábia v apríli výrazne nezmení ceny ropy, ktorú predáva ázijským zákazníkom. OPEC samostatne oznámil, že vo štvrtok sa cena barelu  výrazne nezmenila a dosiahla 82,01 dolára.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *