Nikaragua podala na Medzinárodný súdny dvor OSN (ICJ) žalobu proti Nemecku za napomáhanie Izraelu

Nikaragua podala žalobu na Medzinárodný súdny dvor OSN (ICJ) proti Nemecku za poskytnutie finančnej a vojenskej pomoci Izraelu, uviedol súd v tlačovej správe.

Podľa ICJ sa tento krok týka údajného porušovania záväzkov Nemecka podľa Dohovoru o predchádzaní a trestaní zločinu genocídy. Nikaragua poukazuje na to, že „každá zmluvná strana Dohovoru o genocíde má podľa Dohovoru povinnosť urobiť všetko, čo je v jej silách, aby zabránila páchaniu genocídy“ a že od októbra 2023 existuje „uznané riziko genocídy voči palestínskemu ľudu, namierené predovšetkým proti obyvateľom pásma Gazy“.

Nikaragua žiada Medzinárodný súdny dvor, aby vyhlásil, že Nemecko nesplnilo svoju povinnosť zabrániť genocíde proti palestínskemu ľudu, ako aj aby uviedol predbežné opatrenia, ktoré zabránia zhoršeniu situácie.

V decembri 2023 podala Južná Afrika na Medzinárodný súdny dvor žalobu o genocíde proti Izraelu s odvolaním sa na Dohovor o genocíde. V spisoch sa uvádza, že činy Izraela možno opísať ako akt genocídy, pretože boli založené na konkrétnom zámere „zničiť Palestínčanov v Gaze ako súčasť širšej palestínskej národnej, rasovej a etnickej skupiny“.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *