Francúzsko plánuje uskutočniť vojenské vesmírne cvičenie AsterX 2024. Zúčastní sa ho aj Poľsko

Francúzsko a ďalších 15 krajín sa 4. až 15. marca zúčastní na cvičení AsterX 2024 o boji proti hrozbám vo vesmíre, uviedlo francúzske velenie pre vesmír.

„Cieľom AsterX 2024 je zdokonaliť výcvik CDE v realistickom a komplexnom simulovanom vesmírnom prostredí, aby bolo možné čeliť novým výzvam vyplývajúcim z čoraz početnejších a rôznorodejších hrozieb,“ zdôraznil francúzsky veliteľ vesmíru generálmajor Philippe Adam.

francúzsky veliteľ vesmíru generálmajor Philippe Adam

Podľa prezentácie cvičenia je jeho fiktívny geopolitický scenár „inšpirovaný súčasnými a budúcimi hrozbami pokrývajúcimi celé spektrum vesmírnych vojen“. Cvičenia budú obsahovať „simulované vesmírne prostredie so 4 000 vesmírnymi objektmi a 30 pozemnými senzormi na sledovanie, detekciu a sledovanie vesmíru“ a budú zahŕňať aj „23 vesmírnych udalostí na každej možnej obežnej dráhe na simuláciu 14 rôznych typov hrozieb“.

Cvičenia sa okrem Francúzska zúčastnia aj Austrália, Rakúsko, Belgicko, Kanada, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Južná Kórea, Španielsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Spojené arabské emiráty, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty americké, ako aj zástupcovia Centra excelentnosti kooperatívnej kybernetickej obrany NATO.

Na cvičení, ktoré sa uskutoční vo francúzskom Národnom centre pre vesmírne štúdie v meste Toulouse, sa očakáva účasť 140 účastníkov a 30 zahraničných pozorovateľov.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *