Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona o vojenskej pomoci Ukrajine

WASHINGTON, 20. apríla.  Návrhy zákonov o vojenskej pomoci Ukrajine, Izraelu a Taiwanu, o zhabaní zmrazených ruských štátnych aktív s cieľom odovzdať ich Kyjevu a o dodatočných sankciách voči Číne prešli Snemovňou reprezentantov USA.

Záverečnému hlasovaniu predchádzala v sobotu – keďže zákonodarcovia zriedkakedy zasadajú cez víkend – krátka
rozprava o týchto návrhoch zákonov, ktoré sú vlastne spojené do jedného balíka. Predseda Snemovne reprezentantov, republikán Mike Johnson predložil návrh na formalizáciu tejto formy dodatočného financovania vojenských potrieb Ukrajiny, Izraela a Taiwanu z federálneho rozpočtu USA.

Dňa 17. apríla predložil návrhy zákonov z balíka, z ktorých vyplýva, že pomoc Kyjevu bude mať formu pôžičky. Americký prezident, demokrat Joe Biden, ktorý bol pôvodne proti tomu, aby žiadosť jeho administratívy o vojenskú pomoc Ukrajine, Izraelu a Taiwanu bola v troch návrhoch zákonov, ktoré neskôr Johnsonovu iniciatívu podporil.

V ďalšom kroku bude návrh zákona predložený senátu, v ktorom väčšinu kresiel na rozdiel od snemovne reprezentantov majú demokrati. Demokrati v hornej komore Kongresu už signalizovali ochotu zabezpečiť
rýchle schválenie balíka. Biden ho potom podpíše ako zákon.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *