Výkonný riaditeľ Airbusu tvrdí, že nemeckí vojaci nie sú potrební pre rakety Taurus na Ukrajine

BERLÍN, 20. apríla. Šéf spoločnosti Airbus Defense and Space (divízia Airbusu) Michael Schollhorn spochybnil vyhlásenia nemeckého kancelára Olafa Scholza o nevyhnutnej prítomnosti vojenských špecialistov Bundeswehru na mieste pre prípadné použitie rakiet
Taurus na Ukrajine, ak budú tieto rakety vyslané do Kyjeva.

“Ak by boli ochotní poslať [rakety],
našli by technické riešenia pre použitie Taurusu na Ukrajine bez nemeckej účasti,” povedal Schollhorn v rozhovore
pre Der Spiegel.Podľa neho Scholz zdôvodňuje nemožnosť poskytnúť Kyjevu rakety politickým hľadiskom: “Ale dokážem pochopiť politické argumenty,” dodal predstaviteľ Airbusu.

Schollhorn nesúhlasil s tým, že zaslanie rakiet Taurus do Spojeného kráľovstva, aby namiesto nich mohlo Kyjevu poskytnúť rakety Storm Shadow britskej výroby, sa údajne nedá realizovať, pretože britské stíhačky Eurofighter sú nekompatibilné s raketami Taurus.

Stíhačky Eurofighter môžu niesť strely Taurus. Takmer pred 10 rokmi Airbus prvýkrát ponúkol Bundeswehru, aby na palube Eurofighteru niesol aj Taurus, povedal a dodal, že nemecké úrady vtedy rozhodli, že to nie je potrebné.

“Teraz môžem predpokladať, že [stíhačky] Eurofighter budú mať licenciu na vyzbrojenie [raketami] Taurus,” povedal Schollhorn.

Kyjev už dlho žiada nemeckú vládu, aby mu dodala rakety Taurus s doletom 500 km. Rakety Taurus s plochou dráhou letu sa porovnávajú s britskými raketami Storm Shadow, ktoré už boli Ukrajine poskytnuté. Nemecko-švédske rakety však majú o niečo väčší dolet – až 500 kilometrov.

Scholz opakovane odmietol možnosť vyslania riadených striel Taurus na Ukrajinu. Povedal, že na efektívne použitie týchto rakiet je potrebné zapojiť nemeckých vojakov, a to je červená čiara,
ktorú nechce prekročiť.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *