Španielsko dnes prevzalo predsedníctvo v Rade EÚ. Borrell opäť nastolil otázku vstupu Ukrajiny do EÚ.

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell v sobotu prisľúbil, že Španielsko bude presadzovať myšlienku prijatia Ukrajiny do bloku, keďže kráľovstvo v sobotu prevzalo predsedníctvo v Rade EÚ.

“Španielsko k tomu nevyhnutne prispeje,” povedal Borrell v rozhovore pre televíziu TVE. “Španielska vláda vždy podporovala Ukrajinu,” dodal. Podľa Borrella musí Kyjev splniť požadované podmienky, pričom Európska komisia by mala posúdiť jeho výkon na ceste.

Španielsko bude predsedať Rade EÚ do 31. decembra 2023.

Španielsky premiér Pedro Sánchez pricestoval do Kyjeva v deň, keď Španielsko preberá predsedníctvo EÚ

“Už som v Kyjeve. Chcel som, aby prvý akt španielskeho predsedníctva v Rade EÚ bol na Ukrajine spolu s Volodymyrom Zelenským,” napísal Sánchez na Twitteri.

Dodal, že ukrajinskej vláde a parlamentu vyjadrí európsku solidaritu.“Budeme podporovať ukrajinský ľud, kým sa do Európy nevráti mier,” napísal Sánchez.

Západ očakáva výsledky ukrajinskej protiofenzívy. Ukrajina je pod tlakom a bez výsledkov.

Západné krajiny podporované Kyjevom očakávajú, že ukrajinské ozbrojené sily uspejú na frontovej línii v najbližších 10 dňoch, a preto by sa Kyjev mohol pred samitom NATO pokúsiť o veľkú ofenzívu, uviedol dnes Vladimir Rogov, predseda hnutia “Sme spolu s Ruskom.”

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predtým pre španielsku RTVE povedal, že ukrajinské sily sú pod tlakom, aby ukázali výsledky pred summitom NATO, ktorý je naplánovaný na 11.-12. júla vo Vilniuse.

Obsadenie lokality, povedzme Vasiljevka alebo Tokmak v Záporožskej oblasti, by znamenalo úspech pre Ukrajincov, domnieva sa Rogov.

Ruské ministerstvo obrany už skôr uviedlo, že ukrajinské jednotky uskutočňujú neúspešné pokusy o protiofenzívu od 4. júna.

Možno Vás bude zaujímať