SRBI PRIPRAVENÍ ODOLAŤ KOSOVSKEJ PRIŠTINE. Za opätovnou registráciou motorových vozidiel sa podľa nich skrýva jasný zámer: vyhnať kosovských srbov z územia – tvotv.sk

Pre Prištinu je registrácia tabuliek len “zámienkou” pre skutočný a jediný cieľ – zabrániť Srbom zo severu Kosova v slobode pohybu a nakoniec ich vyhnať z ich domovov. Túto situáciu v súvislosti s umiestňovaním kosovských ŠPZ komentovali zástupcovia ľudu z Kosova a Metohije, pričom poznamenali, že ide len o pokračovanie násilia dočasných prištinských inštitúcií voči kosovským srbom.

“Kosovským Srbom zostalo už len niekoľko práv, ktoré neboli zrušené mlčaním medzinárodného spoločenstva. Mnoho médií a aj v Belehrade nesprávne informovali o tom, čo povedal predseda vlády dočasných prištinských inštitúcií Albin Kurti. Nejde už o žiadny odklad preregistrácie motorových vozidiel, pretože proces už začína, zmenia sa iba sankcie, povedal Igor Simić, podpredseda strany “Srpska lista,” <pôsobiaca na území Kosova>.

Simić zdôraznil, že srbský ľud v Kosove a Metohiji nie je sám, ako to nebolo ani v predchádzajúcich rokoch, a nebude ani sám, kým bude pri moci srbský prezident Aleksandar Vučić. Uviedol, že po rozhovoroch s Vučićom tlmočil Srbom v Kosove a Metohiji jasný odkaz, že úrady v Belehrade nedovolia, aby bol srbský ľud potláčaný a vyhnaný.”

“Kosovskí Srbi sú obrátení k Belehradu a prezidentovi Vučićovi, pretože vidia nádej a budúcnosť pre svoje deti, aby zostali na území Kosova a Metohije,” povedal Simić.

Podpredseda strany Simić uviedol, že je absolútne znepokojujúce, že v posledných mesiacoch kráčajú ozbrojené vojenské formácie po severe Kosova a že ozbrojená polícia zastavuje srbské vozidlá. Poukázal na to, že akékoľvek formovanie vojenských formácií v Kosove a Metohiji je nezákonné a v rozpore s rezolúciou OSN č. 1244.

Albin Kurti, kosovský premiér v piatok poslal pozvanie starostom zo severu Kosova, aby diskutovali o opätovnej registrácii vozidiel a účtoch za elektrinu.

Po presviedčaní zástupcov krajín Albin Kurti “na oko” ustúpil ale v konečnom dôsledku iba predĺžil a rozdelil implementáciu ohlásených opatrení do troch fáz. Osobne si myslím, že Srbi, okrem predlžovania agónie, nemajú s týmto predĺžením nič spoločné, s týmto rozhodnutím Kurti len naďalej psychicky týra Srbov – povedal Veroljub Petronic, výskumník z Centra pre ekologickú bezpečnosť ľudí v Kosovskej Mitrovici.

Dodáva, že Srbi na severe sú na hranici trpezlivosti kvôli jednostranným krokom prištinských orgánov. Sú aj obavy z možnej konfrontácie medzi občanmi a kosovskou políciou, ak by sa zavádzali sankcie za evidenčné čísla, t. j. možná konfiškácia vozidiel. Petronić poukazuje na to, že dôvodom môže byť nevhodné správanie členov ROSU (špeciálne jednotky kosovskej polície) voči obyvateľom severného Kosova, ktorí sú zadržiavaní na ulici, obťažovaní, dokonca sa zastavujú sa aj sanitky s pacientmi…

“Všetky tieto násilné činy kosovskej polície môžu viesť k vzbure občanov,” uzatvára Petronić.

VUČEVIĆ: Máme červené čiary

Minister obrany Miloš Vučević pri príležitosti francúzsko-nemeckého návrhu pre Kosovo a Metohiju povedal, že nemá právo hovoriť o obsahu dokumentu, ale že Srbsko poskytne konštruktívnu odpoveď a nakreslí červené čiary, ktoré sa nemôžu prekročiť. Novozvolený podpredseda vlády pre TV Insider povedal, že Srbsko robí všetko pre zachovanie mieru a že nechce vojnu, ale to, že hovoríme o mieri a stabilite, neznamená, že sme slabí a nerozhodní.

Na otázku, či sa o využití armády diskutovalo na zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady, a vzhľadom na to, že prezident Srbska citoval časť rezolúcie č. 1244 po bezpečnostnom zasadnutí a časť o návrate srbských bezpečnostných síl do Kosova, Vučević uviedol, že sa zvažujú všetky možnosti ochrany obyvateľstva v Kosove.

Špecifikácia VN

Minister vnútra dočasných prištinských inštitúcií Dzeljelj Svečlja v piatok uviedol, že iba 20 vozidiel Srbov zo severu Kosova preregistrovalo svoje vozidlá z KM na takzvané poznávacie značky RKS.

Úplný zákaz terajších ŠPZ od apríla 2023

Predseda vlády prištinských dočasných inštitúcií Albin Kurti v piatok oznámil, že rozhodnutie o výmene ŠPZ zostáva v platnosti, ale so zmenami, ktoré naznačujú, že úplné uplatňovanie RKS tabuliek sa začne po 21. apríli budúceho roka. Kurti po zasadnutí vlády uviedol, že bolo prijaté rozhodnutie varovať Srbov, ktorí nepreregistrovali vozidlá na poznávacie značky RKS od 1. do 21. novembra, po čom budú nasledovať pokuty. Od 21. apríla 2023 nebudú v Kosove povolené žiadne iné poznávacie značky okrem RKS.

ZDROJ: srbské NOVOSTI

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *