Srbsko zašle misii NATO žiadosť o nasadenie armády a policajných síl v Kosove

BELEHRAD (10. December) – Srbsko požiada mierové jednotky NATO, aby mu umožnili nasadiť srbskú armádu a políciu v Kosove v súlade s ustanoveniami rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, uviedol prezident Aleksandar Vučić.

Vučić to oznámil na tlačovej konferencii v Belehrade. Vyhlásenie srbského prezidenta prichádza po sérii incidentov medzi kosovskými orgánmi a Srbmi.

Stovky etnických Srbov postavili barikády na ceste na severe čiastočne uznaného Kosova, čím prerušili dopravu cez dva hlavné hraničné priechody smerom k Srbsku. Medzitým kosovská polícia na kontrolnom stanovišti Jarinje zablokovala vstup zo svojej strany a ozbrojené sily Osobitnej misie Európskej únie (EULEX) a NATO (KFOR) dorazili na barikády v Leposavići (mesto v severnom Kosove). Uvádza to srbské vydanie Kurir ako aj portál Kosovo-online. 

Demonštranti pre tlačovú agentúru AFP uviedli, že sú pobúrení zatknutím bývalého policajta, etnického srba, podozrivého z účasti na nedávnych útokoch na kosovských policajtov. Miestne médiá informovali, že demonštranti chceli zabrániť presunu zadržanej osoby do hlavného mesta Priština.

Aleksandar Vučić na tlačovej konferencii v Belehrade uviedol, že pošle veliteľovi KFOR žiadosť o nasadenie vojenského personálu, pričom vyjadril presvedčenie, že bude zamietnutá.

Zdroj: Kommersant

Možno Vás bude zaujímať