Srbský prezident Aleksandar Vučić sa 23.januára prihovorí k srbskému národu na tému Kosovo a Metohija. Uvažuje aj o odchode z postu.

BELEHRAD (21. január) – Srbský prezident Aleksandar Vučić sa v sobotu na Instagrame v krátkosti vyjadril k otázke Kosova a Metohije a informoval o dátume, kedy sa prihovorí k srbskému národu.

“Včerajšok bol pre našu krajinu jedným z najťažších dní a nikdy som sa neskrýval pred ľuďmi v Srbsku, keď sa také veci dejú. Sme pripravení na výzvy, ktorým budeme čeliť v budúcnosti, preto potrebujeme jednotu. <… > Vám všetkým, našim drahým občanom, budem v pondelok (23.01.2023) popoludní hovoriť o všetkom, o všetkých témach, o všetkých problémoch, ktorým sme čelili, a o rozhodnutí, ktoré musíme urobiť. Srbsko zachováme a ochránime,” uviedol Vučić v zverejnenom videu.

Vučić predtým uviedol, že urobil všetko, čo bolo v jeho silách, aby ochránil Srbsko, a bude v tom pokračovať ešte “nejaký čas”.

20. októbra v rozhovore pre Prva TV Vučić povedal, že je pripravený opustiť svoj post, aby neuznal nezávislosť Kosova. Podľa jeho názoru, ak je rozhodnutie o Kosove, ktoré požaduje Západ ponižujúce alebo také, že hlava štátu ho nemôže osobne prijať, odstúpi, čo Srbsku prinesie zisk v čase od šiestich do deviatich mesiacov. 

Zdroj: Novosti/TACC

Možno Vás bude zaujímať