Srbský prezident Vučić: “Obávam sa, že všetko zašlo priďaleko, nevidím kľúč k riešeniu situácie

Srbský prezident Aleksandar Vučić povedal, že na stretnutí s európskym komisárom pre zahraničnú politiku a bezpečnostnú politiku Josepom Borrellom a osobitným vyslancom EÚ pre dialóg Miroslavom Lajčákom diskutoval o situácii v Kosove a Metohiji a predložil im správu o zraneniach zatknutých Srbov, ktorí sa ničím neprevinili.

Novinárom v Bruseli povedal, že v správe sa uvádza, v akom stave sú, kto ich zbil, dokonca aj to, že albánsky lekár, ktorý ich vyšetril, to nechcel podpísať a povedal, že to urobili zvery.

“Budeme pokračovať v rozhovoroch na dennej báze. Poukázal som na to, že Srbi sú v ťažkej situácii,” povedal Vučić a dodal, že počúval všetko, čo obaja povedali.

Znepokojuje ma situácia v severnom Kosove a Metohiji

Prezident Vučić povedal, že je znepokojený tým, čo sa deje na severe Kosova a Metohije, a so zatknutými Srbmi, ktorých kosovská polícia zadržiava už týždne.

“Mám obavy z toho, čo sa deje v teréne. Čo sa stane. Každý deň máte hon na Srbov, povedal Vučić na tlačovej konferencii po stretnutí so šéfom zahraničnej politiky EÚ Josepom Borrellom.

Dodal, že nikto nevie, prečo bol zatknutý mladý muž narodený v zmiešanom albánsko-bosniackom manželstve Dušan Obrenović alebo Radoš Petrović “Ani Eulex to nevie. Je im to jedno, títo ľudia sú vo väzbe 25-26 dní. Okrem toho, že bol zbitý jeden z nich, druhý bol brutálne zbitý. Myslím, že im prekážalo, že bol pravoslávneho vierovyznania a nie vždy bol pravoslávneho vierovyznania,” povedal Vučić.

Rozhovor s Kurtim by v tejto chvíli priniesol len ďalšie škody

Aleksandar Vučić povedal, že dialóg je vždy liečivý, rovnako aj to, že prišiel na každý rozhovor. “Každý problém by sa mal riešiť prostredníctvom dialógu. V tejto chvíli však nevidím dôvod hovoriť s človekom, ktorý každý deň provokuje a chce vyprovokovať konflikt. Toto je jeho fanatická ideológia, verím, že akýkoľvek rozhovor s ním by priniesol ďalšie škody, a preto si myslím, že hovoriť s ním nemá zmysel,” povedal Vučić novinárom.

Povedal tiež, že pre veľký počet krajín EÚ tzv. Kosovo je nezávislý štát. “Musíme pochopiť, že je to ich dieťa, vytvorili ho a strážili ho už od kolísky. Takže trochu vyrástlo a tínedžer je teraz zlomyseľný, prišiel do bláznivých rokov,” povedal Vučić a zopakoval, že pozícia je veľmi ťažká.

“Všetko, čo platí pre Ukrajinu, neplatí pre Srbsko, ale je to právo silnejšieho, na ktoré si musíme zvyknúť,” povedal srbský prezident.

Nemôžem povedať, či bol urobený krok smerom k deeskalácii

Prezident povedal, že nemôže povedať, či sa na stretnutiach v Bruseli urobil krok smerom k deeskalácii situácie v severnom Kosove a Metohiji, pretože sa nezúčastnil stretnutia vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella s predsedom vlády dočasných inštitúcií Albinom Kurtim, ale že sa mu zdá, že Brusel robí všetko, čo je v jeho silách, aby dosiahol riešenie a pochopil situáciu.

“To, čo sa stane ďalej, sa mi zdá byť oveľa menej závislé od Borrella a od nás, a oveľa viac od tých, ktorí nemajú záujem o mier alebo stabilizáciu, ale snažia sa vyvolať nepokoje každodennými provokáciami. Vždy je dobré počuť a objasniť. Takže nevidím žiadnu škodu zo stretnutí. Ak niečo pôjde dobre, skvelé. Ak nie, čo mám robiť,” povedal srbský prezident po stretnutí s Borrellom.

Dodal, že sú veci, ktoré nemôže ovplyvniť. “V živote nemôžete ovplyvniť všetko. Môžete niečo zmeniť, nemôžete niečo zmeniť. Je na nás, aby sme urobili všetko, čo je v našich silách, aby sme sa snažili a pochopili, aké je to dôležité, a tí, ktorí tomu nerozumejú, je mi jasné, že to nemôžu urobiť,” uzavrel Vučić.

Obávam sa, že to všetko zašlo priďaleko, nevidím kľúč k vyriešeniu situácie

Srbský prezident v odpovedi na otázku po stretnutí v Bruseli, či má niekto kľúč k vyriešeniu súčasnej situácie v Kosove a Metohiji, povedal, že nie je a že sa obáva, že všetko zašlo priďaleko a že sa obáva, že ľudia nepochopili všetko, čo povedal pred dvoma rokmi.

“Veľa ľudí to teraz vidí, ale stále sa boja strážcov kolísky a neposlušných tínedžerov, takže to je politický problém, ale čo urobíme. Musíme stáť pri našich ľuďoch v Kosove a Metohiji, ale musíme tiež rešpektovať medzinárodné právo verejné, rešpektovať Chartu OSN a rezolúciu 1244, na ktorú sa tiež odvolávajú, keď sa im to hodí a keď im to nevyhovuje,” povedal prezident vo svojom príhovore po stretnutí s vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepom Borrellom.

Na otázku novinárov, čo by mohol povedať ľuďom v Kosove a Metohiji z Bruselu, Vučić povedal, že je pre neho veľmi ťažké osloviť ich a že nevie, čo povedať ľuďom v Gračanici, manželke Dragiša Milenkovića, ktorého zatkli, na ktorého, si všetko vymysleli – o ktorom všetci ľudia hovoria, že je jedným z najlepších ľudí.

Možno Vás bude zaujímať