Srbský prezident Vučić: “Urobil sa historický krok, vzťahy medzi Srbskom a Maďarskom sú na historickom maxime”

Srbský prezident Aleksandar Vučić povedal, že strategické partnerstvo, porozumenie, vzájomný rešpekt, blízkosť a priateľstvo medzi Srbskom a Maďarskom budú dnes potvrdené a konkretizované novými dohodami a projektmi v prospech všetkých našich občanov.

“Rokujeme s Katalin Novak, Viktorom Orbánom a Anou Brnabić o veľkých a dôležitých projektoch, ktoré dlhodobo prispejú k rastu a rozvoju Srbska a Maďarska, ale zároveň zaistia bezpečnosť pre našich občanov v nadchádzajúcich časoch. Týmto dnes otvárame ďalšiu kapitolu spolupráce a píšeme novú historickú stránku vo vzťahoch medzi oboma krajinami,” napísal Vučić dnes na Instagrame.

Maďari budú stáť pri nás a prejavia úctu srbským priateľom

Vučić dnes povedal, že medzi Srbskom a Maďarskom existuje úprimná dôvera a rešpekt a že Maďarsko zakaždým preukázalo Srbsku veľký rešpekt na diskusiách v rôznych európskych inštitucionálnych orgánoch.

“Chcem, aby ľudia v Srbsku vedeli, že kedykoľvek sa bude diskutovať v ktoromkoľvek európskom orgáne, viem, že Maďari budú stáť pri nás a prejavia úctu svojim srbským priateľom,” povedal Vučić na tlačovej konferencii po zasadnutí Strategickej rady pre spoluprácu medzi Srbskom a Maďarskom a slávnostnom podpise.

Zdôraznil, že Maďari a Maďarsko sa môžu vždy spoľahnúť na Srbsko a občanov Srbska, ktorí budú vždy lojálni, dobrí a skutočne úprimní priatelia a veľmi spoľahliví v situáciách, keď to nie je ľahké, a dodal, že takýchto priateľov vždy potrebuje každý.

Strategický krok vpred v spolupráci medzi Srbskom a Maďarskom

Vučić povedal, že dnes sa urobil strategický krok vpred medzi Srbskom a Maďarskom a osobitne
poďakoval maďarským priateľom za ich pomoc v oblasti energetiky.

Vo svojom príhovore po prvom zasadnutí Strategickej rady pre spoluprácu medzi Srbskom a Maďarskom povedal, že Srbsko vďaka Maďarsku dokázalo pokojne prezimovať, pretože vďaka maďarským priateľom dokázalo uskladniť dostatočné zásoby plynu.

“A momentálne nemáme problém vďaka maďarským priateľom, že máme 560 miliónov metrov kubických plynu v skladoch, či už v Banatskom Dvore alebo v Maďarsku. Pre potreby Srbska sú to obrovské množstvá, ktoré poskytujú bezpečnosť aj pre nadchádzajúcu zimu,” povedal Vučić.

Máme podporu Maďarska

“Máme podporu Maďarska na európskej ceste, ale aj pre zachovanie našej nezávislosti, nie sme súčasťou európskeho klubu, nie sme ani v NATO, sme menej chránení ako Maďarsko, ale dokázali sme, že malé Srbsko nie je také malé čo do sily… Informoval som hostí o situácii v Kosove a Metohiji, hovoril som aj s Orbánom o situácii v regióne,” povedal prezident.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *