Srbský prezident víta „neuveriteľnú“ dohodu o plyne s Ruskom

Srbský prezident Aleksandar Vučič povedal, že Rusko súhlasilo s fixáciou súčasnej ceny plynu Srbska na ďalších šesť mesiacov, čo nazval gestom priateľstva voči jeho krajine.

Srbsko bude aj naďalej platiť 270 dolárov za 1000 metrov kubických zemného plynu

Srbsko bude aj naďalej platiť 270 dolárov za 1000 metrov kubických zemného plynu počas nasledujúcich šiestich mesiacov, uviedol prezident Aleksandar Vučič po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Obaja prezidenti sa stretli v ruskom Soči, kde bolo obnovenie dohody o dodávkach zemného plynu jednou z ich tém. Vučič povedal: “Putin prejavil priateľstvo voči Srbsku.”

„Podarilo sa nám získať… na ďalších šesť mesiacov cenu plynu neuveriteľných 270 dolárov, takže naša cena sa nezmení; za tých šesť mesiacov sme tiež zaznamenali zvýšenie množstva plynu a získali sme flexibilitu [v mesačných dodávkach], o čo som špeciálne prosil prezidenta Putina,“ povedal Vučič médiám po stretnutí, informovala srbská rozhlasová televízia.

Srbsko dováža takmer všetok plyn od ruského energetického gigantu Gazprom, pričom domáca produkcia pokrýva len zhruba 15 percent jeho potrieb.

Podľa agentúry Bloomberg v októbri Srbsko platilo 270 dolárov za 1 000 metrov kubických, čo je oveľa menej ako referenčná sadzba, ktorá nedávno prudko vzrástla.

Súčasná zmluva Srbska s Gazpromom, podpísaná v marci 2013, vyprší 31. decembra.

Vzťahy medzi Moskvou a Belehradom sú v súčasnosti na najvyššej úrovni

Srbský prezident povedal, že on a Putin „hovorili aj o dlhodobej zmluve a ponechali určité prvky, ale kým to nepodpíšem, nemám právo to povedať“.

Podľa prepisu stretnutia zverejneného na oficiálnej webovej stránke ruského prezidenta, Putin povedal Vučičovi, že „na tom sa dohodne; dáme pokyn našim príslušným spoločnostiam, aby dokončili túto prácu; v každom prípade nájdeme riešenie, ktoré bude nepochybne prijateľné pre našich srbských priateľov.

Putin tiež povedal: „Očakávame, že premiérka Srbska [Ana Brnabic] navštívi Moskvu v decembri. Vučič oznámil, že Putin príde do Srbska „medzi májom a septembrom budúceho roka“.

Vzťahy medzi Moskvou a Belehradom sú v súčasnosti naozaj na najvyššej úrovni, zdôraznil aj srbský líder. Realizácia množstva rozsiahlych projektov by podľa odborníkov mohla byť prospešná pre obe krajiny.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *