Súdny dvor Európskej únie nariadil Poľsku, aby platilo 1,2 milióna dolárov denne

Európska únia v stredu (27.10.2021) pritvrdila v spore s Poľskom o nezávislosť súdnictva a nadradenosť práva EÚ, pričom Súdny dvor Európskej únie uložil Poľsku pokutu vo výške 1,2 milióna dolárov denne, aby zabránil podľa jeho slov “k vážnemu a nenapraviteľnému poškodeniu právneho poriadku a hodnôt Európskej únie”.

Súdny dvor Európskej únie uložil trest po týždňovej slovnej vojne, v ktorej Poľsko povedalo EÚ, aby sa vyhýbala jeho súdnym záležitostiam, zatiaľ čo ostatné štáty EÚ trvali na tom, že Varšava nemôže naďalej dostávať obrovské dotácie EÚ, ak (podľa ich uváženia) nerešpektuje demokratické princípy bloku.

Nemôžete si vziať všetky peniaze do vrecka, ale odmietnuť hodnoty (EÚ)

“Nemôžete si vziať všetky peniaze do vrecka, ale odmietnuť hodnoty (EÚ),” povedal belgický premiér Alexander De Croo a varoval Poľsko, aby sa k EÚ nesprávalo ako k “bankomatu”. Súdny dvor sa rozhodol a uviedol, že denná pokuta je „nevyhnutná, aby sa predišlo vážnemu a nenapraviteľnému poškodeniu právneho poriadku Európskej únie a hodnôt, na ktorých je Únia založená.“

Európska komisia požiadala o uloženie trestu, kým poľská vláda nepríjme opatrenia na zlepšenie fungovania poľského najvyššieho súdu a nepozastaví platnosť nových zákonov, o ktorých sa predpokladá, že podkopávajú nezávislosť súdnictva.

Námestník poľského ministra spravodlivosti Michal Wojcik naznačil, že Poľsko nemusí rešpektovať rozhodnutie Európskeho súdu, argumentujúc, že ​​to nie je správne rozhodnutie a nemá „žiadny právny základ“, pretože súd údajne konal mimo svojej jurisdikcie.

Radoslaw Fogiel, hovorca poľskej nacionalistickej vládnucej strany, trest zmietol s tým, že poľský príspevok do pokladnice EÚ je oveľa väčší. Celkovo však údaje EÚ ukazujú, že Poľsko je čistým príjemcom 12 miliárd eur ročne z bloku.

Sporným bodom je Disciplinárny senát Najvyššieho súdu, orgán, ktorý vládnuca strana splnomocnila disciplinárne stíhať sudcov. Mnohí poľskí sudcovia považujú senát za nástroj na nátlak sudcov, aby rozhodli v prospech vládnych orgánov.

Súdny dvor Európskej únie nariadil pozastavenie činnosti disciplinárneho senátu

V júli Európsky súdny dvor nariadil pozastavenie činnosti disciplinárneho senátu, ten však stále funguje. Poľský premiér Mateusz Morawiecki minulý týždeň Európskemu parlamentu povedal, že senát bude zrušený, ale neuviedol presný čas, kedy sa tak stane. Wojcik povedal, že správna legislatíva príde „v pravý čas“.

De Croo sa v stredu zameral na Morawieckeho, ktorý obvinil EÚ z vyhrážania sa s „treťou svetovou vojnou“ za to, že trvá na tom, že Poľsko by malo rešpektovať nezávislosť súdnictva a nadradenosť práva EÚ. Belgický premiér povedal, že jeho poľský náprotivok sa „zahrával s ohňom, keď viedol vojnu s európskymi kolegami z vnútropolitických dôvodov“.

Komentáre nasledujú po rokoch sporov o zmeny, ktoré poľská pravicová vláda urobila na súdoch v krajine. EÚ je presvedčená, že zmeny narúšajú demokratickú kontrolu a rovnováhu a Európska komisia zadržiava miliardy eur vyčlenených pre Poľsko v rámci plánu obnovy.

Toto rozhodnutie prichádza po summite EÚ, kde poľské argumenty, že jej zásadné zmeny v súdnictve nepodkopú EÚ, nedokázali presvedčiť europských lídrov. Bol medzi nimi aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sa v stredu v Paríži stretol s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Ak (oni) začnú tretiu svetovú vojnu, budeme brániť naše práva akýmikoľvek zbraňami, ktoré máme k dispozícii

Morawieckiho vzdorovitosť sa vykryštalizovala v rozhovore pre Financial Times cez víkend. Morawiecki na otázku, či by Poľsko mohlo podniknúť odvetu s využitím svojho práva veta EÚ na zablokovanie legislatívy o klimatických otázkach, povedal: „Ak (oni) začnú tretiu svetovú vojnu, budeme brániť naše práva akýmikoľvek zbraňami, ktoré máme k dispozícii.“

Rozhovor s Morawieckim kolegom z EÚ nedopadol dobre. “Hráte nebezpečnú hru,” povedal De Croo. “Ide o drvivú väčšinu členských štátov – od Pobaltia po Portugalsko – ktoré súhlasia s tým, že naša Únia je úniou hodnôt, nie bankomatom.”

Poľská nacionalistická vládnuca strana Právo a spravodlivosť (poľ. Prawo i Sprawedliwość, skratka PiS) je od získania moci v roku 2015 v konflikte s Bruselom v mnohých záležitostiach vrátane migrácie a práv LGBT. Najdlhší spor sa však sústredil na pokusy poľskej vlády prevziať politickú kontrolu nad súdnictvom.

Záležitosť vyvrcholila začiatkom tohto mesiaca, keď poľský ústavný súd rozhodol, že niektoré kľúčové časti práva EÚ nie sú zlučiteľné s národnou ústavou. Súd vyjadril svoje stanovisko po tom, čo ho Morawiecki požiadal, aby rozhodol o tom, či má prednosť právo EÚ alebo vnútroštátne právo.

Pokuta uložená v stredu dopĺňa dennú pokutu 500 000 eur, ktorú Súdny dvor minulý mesiac nariadil Poľsku zaplatiť za ignorovanie jeho príkazu na zatvorenie hnedouhoľnej bane Turow. Rozsudok padol v spore medzi Poľskom a Českom.

Poľsko tvrdí, že sa nezaobíde bez 7 % svojej energie, ktorú vyrába elektráreň Turow. Morawiecki naznačil, že Poľsko je pripravené zaplatiť a môže si to dovoliť. Vzhľadom na spory existuje možnosť, že Poľsko nedostane 36 miliárd eur fondov EÚ určených na zotavenie sa z pandémie, pokiaľ nezmení svoje spôsoby.

Maďarsko uvažuje o odchode z EÚ. Začiatok konca? – TV OTV

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *