Švédsko: Aktivista spálil Severoatlantickú dohodu (NATO) počas demonštrácie v Helsingborgu

Dvadsaťdeväťročného aktivistu identifikovaného ako Lukasa Ljungkvista videli páliť kópiu Charty NATO na stredajšom zhromaždení v Helsingborgu po tom, čo turecký prezident Tayyip Recep Erdogan súhlasil s tým, že po mesiacoch patovej situácie umožní Švédsku vstúpiť do aliancie.

Podľa správ mal Ljungkvist pôvodne v pláne spáliť Korán v snahe vyprovokovať Turecko, aby poprelo vstup Švédska v NATO. Aktivista sa namiesto toho rozhodol spáliť chartu NATO po Erdoganovom vyhlásení v predvečer summitu vo Vilniuse v pondelok v Litve.

„Možno je to čiastočne kvôli slobode spojenectiev a skutočnosti, že som vyrastal v krajine, ktorá nebola vo vojne viac ako 200 rokov, že vidím NATO očami ako ja,“ povedalLjungkvist. Počas zhromaždenia bolo vidieť niekoľko policajtov, ale nepokúsili sa Ljungkvista zastaviť kvôli švédskym zákonom o slobode prejavu.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok oznámil, že Turecko podporilo žiadosť Švédska o členstvo, čo predstavuje významný prelom po 18 mesiacoch patovej situácie. Erdogan súhlasil s povolením pristúpenia Štokholmu po rozhovoroch so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom, generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom pred summitom vo Vilniuse.

Turecko predtým tvrdilo, že Švédsko neurobilo dosť na to, aby zasiahlo proti kurdským skupinám, ktoré Ankara považuje za teroristov. V rámci dohody Švédsko, člen EÚ, tiež súhlasilo s pomocou Turecku v jeho prístupovom procese do EÚ.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *