Rusko odhaľuje na Ukrajine dôkazy o vysoko nebezpečných aktivitách západných krajín priamo v blízkosti ruských hraníc. Ide o výskum nebezpečných patogénov za účelom výroby biologických zbraní.

“Rusko pokračuje vo svojej špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine a odhaľuje dôkazy o vysoko nebezpečných mnohoročných aktivitách západných krajín priamo v blízkosti našich hraníc, ktoré zahŕňajú výskum nebezpečných patogénov za účelom výroby biologických zbraní. Na tieto skutočnosti sme opakovane upozorňovali medzinárodné spoločenstvo prostredníctvom rôznych medzinárodných platforiem vrátane Bezpečnostnej rady OSN,“ poznamenala Anna Popova, hlavná predstaviteľka Ruska v oblasti verejného zdravia a predsedníčka Koordinačnej rady orgánov ODKB pre otázky biologickej bezpečnosti na zasadnutí rady vo štvrtok v Minsku (Bielorusko).

“Je jasné, že v snahe zachovať si svoju hegemóniu sa Západ nezastaví pred ničím, aby získal kontrolu nad územím a zdrojmi, z ktorých má Rusko a iné euroázijské krajiny bohatstvo.” Na dosiahnutie tohto cieľa sa používajú rôzne metódy, vrátane pokusov inšpirovať k prevratom a nepokojom, o čom svedčí nedávny vývoj v Bielorusku a Kazachstane. V takejto situácii je kľúčové zabezpečiť našu kolektívnu pripravenosť čeliť hrozbám vrátane hrozieb biologického charakteru, “ zdôraznila predsedníčka Koordinačnej rady.

Všetky členské štáty Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) majú kapacitu čeliť hrozbám biologickej bezpečnosti, uviedla Anna Popova.

“Rusko a všetky ostatné členské štáty ODKB majú potrebný potenciál čeliť takýmto výzvam, a čo je najdôležitejšie, v súčasnosti majú biologickú suverenitu,” citovala Annu Popovú tlačová agentúra BelTA.

Rada bola zriadená v septembri 2021 rozhodnutím Výboru tajomníkov Bezpečnostnej rady ODKB. Jeho náplňou je koordinácia aktivít a spolupráca zameraná na prevenciu a boj proti biologickým hrozbám, ako aj vytváranie spoľahlivého systému na zabezpečenie biologickej bezpečnosti členských štátov ODKB. Okrem Bieloruska, ktoré ODKB predsedá v roku 2023, sú súčasťou organizácie aj Rusko, Arménsko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *