Žiadna jednota NATO ale hlboké rozpory, ktoré budú kvôli Ukrajine ešte len narastať – uviedol Florian Philippot

Rozpory v rámci Severoatlantickej aliancie, ktoré sa jej členské štáty snažili utajiť na summite vo Vilniuse, budú v budúcnosti len narastať, povedal pre agentúru TACC Florian Philippot, líder francúzskej strany Les Patriotes (The Patriots) a bývalý poslanec Európskeho parlamentu.

“Za údajnou jednotou demonštrovanou na summite sú hlboké rozpory. Niektoré krajiny začínajú prejavovať svoje znechutenie zo situácie, pretože vidia, že Zelenského Ukrajina chce stále viac zbraní a peňazí a chce tiež vstúpiť do NATO a EÚ.” To vyvoláva u mnohých podráždenie a spomaľuje procesy súvisiace s Ukrajinou,“ zdôraznil.

„Nezhody medzi členmi Severoatlantickej aliancie budú časom len narastať a niektorí z nich sa spamätajú a namiesto pokračovania v eskalácii konfliktu budú volať po mieri,“ povedal politik.

V dňoch 11. až 12. júla sa v hlavnom meste Litvy Vilniuse konal summit NATO. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na stretnutí uviedol, že členské štáty bloku podnikli tri kroky smerom k Ukrajine, pričom sa rozhodli nepožadovať, aby Ukrajina implementovala akčný plán členstva v NATO, prijala viacročný program vojenskej pomoci Kyjevu a schválila založenie Rady NATO-Ukrajina. V záverečnom vyhlásení, ktoré prečítal Stoltenberg, sa však uvádza, že Ukrajina dostane pozvanie na vstup do NATO, keď spojenci dosiahnu konsenzus a budú splnené všetky podmienky. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj na tlačovej konferencii vyjadril nespokojnosť s rozhodnutím a uviedol, že výsledok summitu nebol pre Kyjev ideálny, keďže nedostal pozvanie do NATO.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *