“Nezabudli sme na krvavý dlh, ktorý má NATO voči čínskemu ľudu,”uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia

Čínsky ľud nezabudol na bombový útok na tamojšie veľvyslanectvo v Belehrade v roku 1999, pri ktorom zahynuli traja čínski občania, uviedla na Twitteri hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Hua Chunying.

“Nezabudli sme na krvavý dlh, ktorý má NATO voči čínskemu ľudu pri bombardovaní čínskeho veľvyslanectva v Juhoslávii. Ázijsko-tichomorské krajiny nevítajú vojnovú mašinériu, ešte menej “ázijsko-pacifickú verziu NATO”, ktorá podnecuje blokovú konfrontáciu alebo nová studená vojna,“ píše sa v tweete.

“Čína má donucovaciu politiku? Nie je NATO tým, kto sa zapája do blokovej politiky a vojenských operácií po celom svete, ohrozuje iné krajiny silou a spochybňuje záujmy, bezpečnosť a hodnoty sveta?” povedala čínska diplomatka. “Nie je NATO tým, kto pošliapal medzinárodné právo a základné normy upravujúce medzinárodné vzťahy tým, že zasahoval do vnútorných záležitostí iných krajín a zapájal sa do vojen, ktoré spôsobujú utrpenie miliónom ľudí vo svete?” doplnila.

V utorok krajiny NATO na výročnom summite bloku vo Vilniuse, prijali komuniké, v ktorom sa uvádza najmä to, že „ambicie a donucovacie politiky“ Číny spochybňujú záujmy, bezpečnosť a hodnoty bloku. Členovia NATO vyjadrili obavy z rozširovania a diverzifikácie čínskeho jadrového arzenálu. NATO je tiež presvedčené, že prehlbujúce sa strategické partnerstvo medzi Čínou a Ruskom je v rozpore s jeho hodnotami a záujmami. V komuniké sa dodáva, že EÚ a NATO budú koordinovať svoje kroky „na riešenie systémových výziev, ktoré predstavuje Čínska ľudová republika pre euroatlantickú bezpečnosť“. Okrem toho spojenci v NATO vyjadrili pripravenosť posilniť spoluprácu so svojimi partnermi v ázijsko-tichomorskom regióne vrátane Austrálie, Nového Zélandu, Južnej Kórey a Japonska v boji proti spoločným bezpečnostným hrozbám.

V máji 1999 raketa zasiahla čínske veľvyslanectvo v Belehrade počas operácie NATO v Juhoslávii a zabila troch čínskych občanov. Aliancia tvrdí, že incident bol omyl a terčom útoku bola vrai neďaleká budova juhoslovanského federálneho riaditeľstva pre zásobovanie a obstarávanie.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *