Svetový festival mládeže v ruskom Soči. Prihlásiť sa môžete aj VY a už aj TERAZ

Svetový festival mládeže sa uskutoční v ruskom Soči od 1. marca do 7. marca 2024. Podujatie sa organizuje na základe výnosu č. 249 O konaní Svetového festivalu mládeže v roku 2024, ktorý podpísal prezident Ruskej federácie 5. apríla 2023.

V novodobej histórii Ruska to nie je prvýkrát, čo sa táto krajina stáva svetovým centrom združovania mladých ľudí, ktorí sa snažia rozvíjať skutočne priateľské vzťahy založené na rovnosti, vzájomnej úcte a zodpovednosti za našu spoločnú budúcnosť. Za zmienku stojí aj to, že dátum otvorenia festivalu sa zhoduje s 10. výročím ukončenia zimných olympijských hier v Soči v roku 2014 a hlavným miestom konania bude Olympijský park.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Cieľom festivalu je spojiť najprogresívnejších mladých ľudí na planéte, ktorým záleží na našej spoločnej budúcnosti.

Tento cieľ sa dosiahne prostredníctvom série vedeckých a vzdelávacích aktivít spolu s otvorenými diskusiami. Tie umožnia účastníkom zaoberať sa kľúčovými otázkami rozvoja mládeže, ktoré sú relevantné pre prechod k spravodlivejšiemu, demokratickejšiemu a multipolárnejšiemu svetovému poriadku.

Na podujatí sa stretnú mladí lídri a odborníci zastupujúci oblasti ako medzinárodné vzťahy, podnikanie, veda, kultúra, šport, médiá, charita a dobrovoľníctvo z viac ako 180 krajín. Vekové rozpätie účastníkov je od 18 do 35 rokov. Celkovo sa na podujatí zúčastní 20 000 účastníkov, 10 000 z Ruska a 10 000 zo zahraničia, ktorí prešli výberovým konaním. Festival podporí spoločnú víziu budúceho rozvoja mládeže.

Program festivalu zahŕňa diskusie, vzdelávacie, kultúrne a športové programy. Ich cieľom je konsolidovať globálnu mládež okolo myšlienky spravodlivosti a posilniť jej úlohu vo vyvíjajúcom sa systéme medzinárodných vzťahov. Všetky aktivity budú zohľadňovať geografické zázemie účastníkov a venovať sa otázkam rozvoja rôznych regiónov sveta (Amerika, Blízky východ, Afrika, Európa, Ázia a Oceánia).

Organizačný výbor vynakladá osobitné úsilie na prípravu diskusnej platformy. Na nej si účastníci budú môcť vymeniť názory na aktuálne otázky so svojimi kolegami a pozvanými rečníkmi vo forme panelových diskusií, okrúhlych stolov a workshopov. Tieto otázky zahŕňajú aktuálnu medzinárodnú agendu, ako aj perspektívy rozvoja mládežníckeho hnutia v rôznych regiónoch sveta.   

Kultúrny program je zameraný na vzdelávanie účastníkov o histórii, kultúre a tradíciách Ruska a iných krajín. Športový program umožní účastníkom preukázať svoju fyzickú zdatnosť a zapojiť sa do rôznych voľnočasových aktivít.

Za pracovné jazyky festivalu bolo zvolených 6 oficiálnych jazykov OSN (ruština, angličtina, arabčina, španielčina, čínština a francúzština).

Kľúčové podujatia sa budú konať na federálnom území Sírius (Olympijský park Soči) – kultúrnom, vedeckom, vzdelávacom a športovom centre regiónu. Všetky zariadenia boli vybudované špeciálne pre XXII. zimné olympijské hry a XI. zimné paralympijské hry 2014. Infraštruktúra je založená na koncepcii 15-minútového mesta: všetky objekty a zariadenia vrátane hotelov, rekreačných zariadení, športových arén a sál na podujatia a prednášky sa nachádzajú v pešej vzdialenosti od seba, čo uľahčuje navigáciu. Účastníci si budú môcť vychutnať aj rôzne druhy kultúrnych a voľnočasových aktivít v celom meste Soči.

Vybraní členovia zahraničných delegácií budú mať možnosť zúčastniť sa regionálneho programu a po skončení hlavného programu festivalu odcestovať do jedného z ruských miest.

Pri koordinácii podujatia bude pomáhať celkovo 5 000 dobrovoľníkov starších ako 18 rokov. Absolvujú školenia v 20 certifikovaných dobrovoľníckych centrách.

Organizátori budú znášať náklady pobytu a dopravy v Rusku.

Ak sa chcete dozvedieť viac o podujatí a vyplniť prihlášku, navštívte oficiálnu webovú stránku – https://clck.ru/35MGWg.

Uvidíme sa v Soči! 🙂

Možno Vás bude zaujímať