Turecko nevidí úmysel Ruska zasahovať do volieb 14. mája

ANKARA, 7. apríl – Turecko nechce vidieť pokusy žiadnej krajiny zasahovať do nadchádzajúcich prezidentských a parlamentných volieb v republike, ktoré sa uskutočnia 14. mája, a takéto zámery nevidí zo strany Ruska. Uviedol to v piatok turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu na tlačovej konferencii so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom.

“Ďakujem pánovi Lavrovovi za jeho hodnotenia v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami. Ako povedal, máme demokratický štát, voľby sa budú konať v tomto duchu. Nechceme vidieť žiadne pokusy iných krajín o uplatnenie vplyvu. A takéto zámery zo strany Ruska nevidíme a nikdy sme ich ani nepozorovali,” povedal Čavušoglu.

Zároveň poukázal na to, že niektoré krajiny a kruhy realizujú svoju agendu v kontexte volieb v Turecku. Minister sa obrátil na viacerých pozorovateľov, ktorí predložili žiadosti o monitorovanie procesu vyjadrovania vôle.

Ako poznamenal ruský minister zahraničných vecí na tlačovej konferencii, Turecko opakovane dokázalo, že je schopné zorganizovať slobodné a demokratické voľby. “Hovorili sme o tom dnes, môj kolega povedal, že pozývajú pozorovateľov z OBSE, z Rady Európy. Legitímne hodnotenia týchto pozorovateľov sa preto pravdepodobne poskytnú po voľbách. A preto som presvedčený, že turecká strana opakovane dokázala, že je schopná zorganizovať slobodné a demokratické voľby,” povedal Lavrov.

Prezidentské a parlamentné voľby sa v Turecku uskutočnia 14. mája. O post hlavy štátu budú súperiť štyria kandidáti, ale hlavný boj, ako predpovedajú analytici, sa bude odohrávať medzi úradujúcim prezidentom Tayyipom Erdoganom a vodcom Republikánskej ľudovej strany Kemalom Kılıçdaroğluom, ktorého opozícia nominovala ako jediného kandidáta. Sociológovia nevylučujú možnosť konania volieb v dvoch kolách. 

Možno Vás bude zaujímať