tvotv.sk – Zelenskyj chce, aby sa Česká republika zúčastnila na výcviku ukrajinskej armády

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a predseda vlády Českej republiky Petr Fiala rokovali v Kyjeve o zapojení Prahy do výcviku ukrajinských ozbrojených síl, ako aj do výstavby a opráv vojenskej techniky.

“Diskutovali sme o zapojení Českej republiky do prípravy našej armády a projektov na výstavbu a opravu vojenského vybavenia,” uviedol Zelenskyj v pondelok na tlačovej konferencii po stretnutí.

Zelenskyj a Fiala podpísali vyhlásenie o euroatlantickej perspektíve Ukrajiny, ktoré opätovne potvrdzuje “oddanosť politike otvorených dverí NATO”. Prezident Ukrajiny poukázal na to, že ide o prvý dokument, ktorý Kyjev podpíše s cieľom urýchliť euroatlantickú integráciu. Vyhlásenie podľa neho zahŕňa posilnenie spolupráce s Českou republikou s cieľom zabezpečiť štandardy NATO na Ukrajine. Dokument poukazuje na zámer Českej republiky pokračovať v poskytovaní vojenskej a technickej pomoci Kyjevu. Zelenskyj očakáva, že podobné vyhlásenia podpíše aj s ostatnými členskými krajinami NATO. 

Ukrajinský prezident je presvedčený, že je to prospešné nielen pre Kyjev, ale aj pre Prahu. Podľa neho to Českej republike poskytne nové pracovné miesta a technologické príležitosti.

Zelenskyj tiež uviedol, že na stretnutí sa diskutovalo o spolupráci vo vojenskej sfére, ktorá sa podľa jeho názoru zvýši. “Samostatne sme sa zamerali na posilnenie ochrany vzduchu a rakiet a ochrany pred dronmi,” dodal.

ZDROJ: TACC

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *