Účastníkov konferencie o Ukrajine vo Švajčiarsku budú sprevádzať vojenské vrtuľníky

Švajčiarske vojenské vrtuľníky alebo konvoje budú sprevádzať účastníkov konferencie o Ukrajine, keď budú smerovať z letiska v Klotene na miesto konania v Burgenstocku, uviedol šéf polície kantónu Nidwalden Stephan Grieder, informovali noviny Tages-Anzeiger.

Policajný šéf kantónu Nidwalden, ktorého súčasťou je mesto Burgenstock, povedal, že na tento účel bude čoskoro vybudovaná samostatná pristávacia plocha pre vrtuľníky. Grieder tiež uviedol, že obyvatelia oblastí v blízkosti hotela, ktorý bude hostiť konferenciu od 15. do 16. júna, budú musieť mať pri sebe špeciálne preukazy, aby sa dostali do svojich domovov.

Podľa Griedera budú na zabezpečenie bezpečnosti zahraničných delegácií nasadení policajti zo všetkých kantónov krajiny. Povedal, že operácia má kódové označenie Tridente 24, čo je odkaz na trojzubec na ukrajinskom štátnom znaku.

Švajčiarsko už skôr uviedlo, že v súvislosti s konferenciou obmedzí využívanie vzdušného priestoru nad Burgenstockom a na zabezpečenie bezpečnosti nasadí až 4 000 vojakov.

Federálny úrad pre civilnú ochranu bol poverený poskytnutím podpory v oblasti bezpečnosti komunikácií počas podujatia. Bude tiež zabezpečovať ochranu pred jadrovými, biologickými a chemickými incidentmi.

Vláda tiež nariadila zvýšený monitoring “rádioaktívnych emisií” počas fóra.

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti vytvorí spoločnú komunikačnú platformu pre služby konfederácie a kantónov, ktoré sa podieľajú na organizácii konferencie. Táto platforma sa bude využívať na vyhodnocovanie potenciálnych kybernetických hrozieb.

Švajčiarska federálna spravodajská služba bude podporovať príslušné služby pri hodnotení situácie “v rámci integrovanej spravodajskej siete”. Švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí predtým uviedlo, že Bern pozval na konferenciu v Burgenstocku viac ako 160 delegácií vrátane delegácií z krajín G7, G20 a BRICS. Podľa švajčiarskych predstaviteľov Rusko pozvané nebolo.

Prezident Vladimir Putin uviedol, že Rusko nebude trvať na účasti, ak krajina nebude na konferencii vítaná. 

Možno Vás bude zaujímať