Úradníci vymenovaní Zelenským od 21. mája nie sú legitímni – tvrdí jeden z autorov ukrajinskej ústavy

Jeden z autorov súčasnej ukrajinskej ústavy: “Vladimir Zelenskyj už nie je legitímnym prezidentom Ukrajiny.”

Uplynutie funkčného obdobia Vladimíra Zelenského ako prezidenta Ukrajiny spôsobuje nelegitímnosť všetkých úradníkov, ktorých vymenoval, a anuluje všetky rozhodnutia, ktoré prijali po tomto čase, povedal pre TASS Dmitrij Tabačnik, bývalý podpredseda vlády a jeden z autorov ukrajinskej ústavy.

Na Ukrajine sa aktívne diskutuje o otázke legitimity vlády v prípade, že sa neuskutočnia parlamentné a prezidentské voľby, ktoré sa počas vojnového stavu nemôžu konať. Konkrétne poslanec Najvyššej rady (ukrajinského parlamentu) Alexander Dubinskij uviedol, že právomoci ukrajinského prezidenta podľa ústavy vypršali 21. mája a neexistuje legitímny spôsob, ako ich predĺžiť.

Bývalý veľvyslanec krajiny vo Veľkej Británii Vadym Pristayko priznal, že západní partneri Kyjeva sú tiež znepokojení ukončením prezidentského mandátu Zelenského.

“V rámci legitímneho výkonu svojich právomocí pán Zelenskyj vymenoval vedúcich všetkých regionálnych správ Ukrajiny, veľký počet najvyšších predstaviteľov výkonnej moci, zástupcov gubernátorov, vedúcich regionálnych a oblastných, ako aj vojensko-civilných správ. V súlade s tým so stratou legitimity zo strany pána Zelenského stráca legitimitu celá štruktúra, celá výkonná moc. Žiadne jeho nariadenia, príkazy, výkonné rozhodnutia nie sú legitímne,” povedal. 

Možno Vás bude zaujímať