Ukrajina očakáva, že zo Západu dostane až 50 stíhačiek F-16

Kyjev očakáva, že dostane 40 až 50 stíhačiek F-16 zo západných krajín. Informoval o tom v utorok večer portál Politico s odvolaním sa na poradcu ministra obrany Ukrajiny Jurija Saku.

Podľa neho má Kyjev v úmysle vytvoriť z týchto bojovníkov tri alebo štyri letky na ochranu oblohy. Teraz Ukrajina “nemá čo zastaviť” ruské lietadlá, argumentoval.

“Každý chápe, že táto téma je zrelá na diskusiu. Nikto nehovorí, že je to nemožné. V porovnaní s tým, čo sa stalo pred tromi mesiacmi, keď sme sa ešte snažili získať tanky, dnes každý hovorí o koalícii bojovníkov – to je veľmi sľubné znamenie. Chápeme, že naša protivzdušná obrana nebude úplná bez stíhačiek F-16,” povedal Sak.

Poradca ministra obrany Ukrajiny tiež poznamenal, že prezident Volodymyr Zelenskyj by chcel, aby sa otázka dodávok bojovníkov stala hlavnou témou summitu skupiny G7 v Hirošime, ako aj na summite NATO vo Vilniuse v júli. Zelenskyj podľa neho počas návštevy Európy ubezpečil západných lídrov, že o tejto otázke sa bude diskutovať v najbližších dňoch. Sak dodal, že zatiaľ čo Spojené kráľovstvo, Taliansko, Francúzsko a Nemecko nemajú F-16, ktoré môžu ponúknuť Kyjevu, môžu naliehať na Spojené štáty a Turecko, aby tak urobili.

John Kirby, koordinátor strategickej komunikácie v Rade pre národnú bezpečnosť Bieleho domu, v pondelok povedal, že Spojené štáty zatiaľ nezmenili svoje rozhodnutie nedodávať Ukrajine stíhacie bombardéry F-16.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba predtým vyhlásil, že niektorí európski kolegovia “sa zaoberajú otázkou poskytnutia amerických stíhačiek F-16 Kyjevu”. Na Západe však striedmo komentujú myšlienku presunu bojových lietadiel do Kyjeva a samotné ukrajinské úrady pripúšťajú, že sa to nestane rýchlo. 

Možno Vás bude zaujímať