Otázka predĺženia dohody o obilí sa rieši na politickej úrovni

O otázke predĺženia dohody o obilí sa v súčasnom štádiu rozhoduje na politickej úrovni, existuje možnosť dosiahnutia dohody. Agentúre TASS to v utorok oznámil zdroj z Turecka.

“V skutočnosti sú teraz rokovania o predĺžení na technickej úrovni ukončené. Táto otázka sa teraz rieši na politickej úrovni. Existuje možnosť predĺženia dohôd,” povedal.

Okrem toho zdroj pripomenul, že 18. mája vyprší platnosť dohôd o vývoze obilia a 28. mája sa uskutoční druhé kolo prezidentských volieb v Turecku. V tejto súvislosti je dôležité, aby úradujúci prezident Recep Tayyip Erdogan zabezpečil pokračovanie dohody, a to aj z imidžového hľadiska.

22. júla 2022 bol v Istanbule podpísaný balík dokumentov o dodávkach potravín a hnojív na medzinárodný trh. Spočiatku sa dohody uzatvárali na 120 dní. V novembri 2022 boli predĺžené o rovnaké obdobie. 18. marca 2023 Rusko oznámilo 60-dňové predĺženie dohody. Zo strany Ruskej federácie sa opakovane konštatovalo, že ďalšie rozhodnutie o predĺžení dohody závisí od vykonávania ruskej časti dohody a že nedostatočný pokrok v tejto otázke ohrozuje osud iniciatívy.

V dňoch 10. – 11. mája v Istanbule zástupcovia Ruskej federácie, Turecka, Ukrajiny a OSN diskutovali o predĺžení dohody o obilí a implementácii ruskej časti dohody o dodávkach obilia a hnojív, program zahŕňal aj otázky bezpečnosti obilného koridoru. Z Ruskej federácie sa zúčastnil námestník ministra zahraničných vecí Sergej Veršinin. V dôsledku rokovaní neboli prijaté žiadne konkrétne rozhodnutia o predĺžení dohody a zohľadnení požiadaviek Ruska. 

Možno Vás bude zaujímať