IEA uviedla, že vývoz ropy a ropných produktov Ruskej federácie v apríli dosiahol maximum od začiatku ŠVO

Vývoz ropy a ropných produktov z Ruska dosiahol v apríli najvyššiu úroveň od začiatku špeciálnej vojenskej operácie – 8,3 milióna barelov denne, podľa správy Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA).

Treba poznamenať, že dodávky ropy z Ruska sa počas tohto obdobia zvýšili o 250 200 barelov denne, čím sa kompenzoval predchádzajúci pokles.

“Odhadované príjmy z vývozu ropy vzrástli o 1,7 miliardy dolárov na 15 miliárd dolárov v dôsledku rastúceho vývozu a zníženia zľavy na Ural,” uvádza sa v správe.

IEA sa zároveň domnieva, že Rusko nedosiahlo deklarované zníženie produkcie ropy o 500 tisíc barelov denne, čím sa objem produkcie ropy udržal na úrovni marca – 9, 6 milióna barelov denne. V predchádzajúcej správe agentúra uviedla, že v marci Rusko znížilo produkciu iba o 270 tisíc barelov denne.

Rusko sa v marci dobrovoľne rozhodlo znížiť produkciu ropy o 500 000 barelov denne, potom sa pokles produkcie predĺžil do júna vrátane a potom sa toto rozhodnutie predĺžilo do konca roka. Ruský vicepremiér Alexander Novak vysvetlil, že zníženie produkcie je zamerané na zníženie zľavy na ruskú ropu a zabezpečenie stabilných dodávok.

Koncom apríla Novak povedal, že Rusko už dosiahlo deklarované objemy dobrovoľného zníženia produkcie. Podpredseda vlády zároveň neuviedol presný údaj o úrovni výroby po jej poklese.

Možno Vás bude zaujímať