Ukrajina požaduje od poľských farmárov odškodné za vysypané obilie

Poľskí farmári vysypali 160 až 180 ton ukrajinského obilia, ktoré smerovalo vlakom do Maroka a musia zaplatiť náhradu škody, uviedol námestník ukrajinského ministra pre agrárnu politiku a potraviny Taras Vysockij.

“Ten, kto spôsobil škodu, ju musí zaplatiť. Môže sa o tom rozhodnúť na súde alebo dobrovoľne,” povedal podľa agentúry RBC-Ukraine.

Vysockij poznamenal, že poškodenie súkromného majetku je porušením zákona. Potvrdil tiež, že Poľsko začalo podávať trestné oznámenia v prípadoch, keď poľskí demonštranti rozhadzovali obilie. Námestník ministra dúfa, že sa “prípad dostane na súd v čo najkratšom možnom čase, aby sa dosiahla spravodlivosť a plná náhrada škody.”

V súčasnosti sa vzťahy medzi Kyjevom a Varšavou vyostrili v dôsledku akcií poľských farmárov a kamionistov na zablokovanie hraničných kontrol na protest proti lacným ukrajinským farmárskym produktom, ktoré zaplavili domáci poľský trh.

Od vlaňajšieho novembra nespokojní Poliaci organizujú sporadické protesty a žiadajú zrušenie výhod, ktoré Európska únia poskytuje ukrajinským vodičom kamiónov po 24. februári 2022.

Vo februári však protesty zosilneli. Poľskí farmári 20. februára vysypali ukrajinské obilie z vozňov a zablokovali železničné trate stavebným odpadom. Odvtedy sa incidenty s vysypaným obilím z nákladných vlakov opakovali viackrát.

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj označil situáciu s pokračujúcou blokádou za výsmech, ukrajinské ministerstvo zahraničia zasa vyzvalo Varšavu, aby odblokovala hranice, preverila zákonnosť konania poľských demonštrantov a zastavila protiukrajinskú rétoriku.

Ukrajinská strana tiež vyjadrila svoju nespokojnosť s plagátom, ktorý držal jeden z protestujúcich poľských farmárov a ktorý vyzýval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby dal veci do poriadku s Kyjevom, Bruselom a poľskou vládou.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *