GeoPolitika (11. časť)  PUTIN:  “Turecko – najspoľahlivejší partner v oblasti obchodu s energiou.” Bude Turecko priemyselný gigant, ktorý nahradí Nemecko?

Turecké úrady prijali politické rozhodnutie, že druhú jadrovú elektráreň v Turecku postaví Rosatom, povedal v stredu počas „aktuálnej hodiny“ v ruskom parlamente – Štátnej dume, prezident štátnej korporácie Rosatom Alexej Lichačev.

prezident štátnej korporácie Rosatom Alexej Lichačev

„Prezident Erdogan verejne oznámil, že bolo prijaté politické rozhodnutie poskytnúť nám iné miesto. Momentálne študujeme detaily. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o zónu s názvom „Sinop“ – nie na Stredozemnom, ale na Čiernom mori,“ povedal Lichačev, o ktorého slovách informovala agentúra TASS.

Putin zablahoželal Erdoganovi

O dva dni skôr, 26. februára, telefonoval ruský prezident Vladimir Putin s tureckým lídrom Recepom Tayyipom Erdoganom.

„V telefonickom rozhovore Vladimir Putin srdečne zablahoželal prezidentovi Tureckej republiky Recepovi Tayyipovi Erdoganovi k jeho 70. narodeninám, pričom zdôraznil jeho vysokú autoritu vo svojej krajine a v zahraničí, dlhodobé aktivity vlády v prospech tureckého ľudu a najmä posilnená pozícia Turecka na medzinárodnej scéne. Vyzdvihol sa dôležitý osobný prínos Recepa Tayyipa Erdogana k rozvoju priateľských rusko-tureckých vzťahov,“ uviedla agentúra. Vzťahy medzi oboma krajinami sa naďalej intenzívne rozvíjajú.

Namiesto Japoncov Rusi

Pripomíname, že v roku 2019 turecký parlament schválil dohodu s Japonskom z roku 2013 o výstavbe jadrovej elektrárne na pobreží Čierneho mora v regióne Sinop. V roku 2019 však japonský Mitsubishi Heavy Industries od projektu upustilo a Ankara začala hľadať nového partnera na výstavbu závodu s výkonom 4,5 GW.

V súčasnosti Turecko stavia svoju jedinú jadrovú elektráreň Akkuyu na pobreží Stredozemného mora a projekt realizuje ruský Rosatom. Celková kapacita štyroch blokov bude 4,8 GW a cena bude 20 miliárd dolárov.

Turecko je v skutočnosti krajina chudobná na energetické zdroje, predovšetkým ropu. Situáciu by do určitej miery mohlo zlepšiť veľké ložisko plynu v tureckých vodách Čierneho mora. Čo však Turecko považuje za svoju veľkú príležitosť, je stať sa plynovým uzlom. Centrum pre export azerbajdžanského a ruského plynu, ako aj izraelského plynu (ak nakoniec z turecko-izraelských vzťahov v kontexte vojny v pásme Gazy niečo zostane) do Európy po tom, čo sa EÚ chce úplne vzdať dovozu plynu z Ruska do roku 2027.

Turecké médiá pozitívne o Rusku

Turecké médiá uvádzajú, že Vladimir Putin, ktorý v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu Rossija-1 hodnotil dianie v energetickom sektore, označil Turecko za najspoľahlivejšieho partnera v oblasti obchodu s energiou.

Vyjadrenia ruského vodcu vzbudili podľa média Aydinlik veľkú pozornosť vo svetových médiách. Bolo navrhnuté, aby Turecko nahradilo Nemecko. V rozhovore pre médium Aydınlık ekonómovia komentovali Putinove vyhlásenia. Šéf odboru hospodárskej politiky  Hakan Topkurulu upozornil, že Turecko v záujme svojej energetickej bezpečnosti a záujmov musí opustiť „politiku rovnováhy“. Novinár z Aydınlık, ekonóm Serhat Latifoğlu zdôraznil, že sa vytvárajú podmienky na to, aby sa Turecko stalo priemyselným gigantom, ktorý nahradí Nemecko.

„Skutočnosť, že európske krajiny, najmä Nemecko, zastavili obchod s Ruskom, najmä dovoz energetických produktov, na rozdiel od Turecka, viedla k tomu, že tieto krajiny, ktoré už teraz očakávajú recesiu, rýchlejšie upadajú do hospodárskej krízy. Drahá energia, ktorú dovážali z USA, stiahla tieto ekonomiky do recesie,“ píšu turecké médiá.

Najspoľahlivejší partner

Tu nachádza svoje miesto Putinovo použitie frázy „najspoľahlivejší partner“. Plynovod TurkStream stále funguje a pokračuje dovoz zemného plynu z Ruska. Ako je známe, “plynovod Nord Stream bol sabotovaný americkou spravodajskou službou CIA, kvôli čomu bol znefunkčnený”, uvádza sa vo vyhlásení Putina. Skutočnosť, že TurkStream stále funguje, zvyšuje spoľahlivosť Turecka ako energetického partnera.

“V tomto zmysle je pre vlastné záujmy Turecka najlepšie opustiť politiku rovnováhy medzi Ukrajinou a Ruskom, teda Atlantikom a Áziou, a aby Turecko čo najskôr zaujalo svoje miesto v Ázii.“ – uvádza turecké médiá Aydinlik.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *